Zdjęcie: Michał Młotek
Miłośnik lokalnej historii odkrył but z wczesnego średniowiecza, a może dolną część pochwy miecza, datowaną na ponad tysiąc lat, w lesie niedaleko Iławy. Odkrywca ma nadzieję, że artefakt trafi do zbiorów Muzeum w Ostródzie.
Znaleziska dokonał przy użyciu wykrywacza metali Michał Młotek, członek Iławskiej Grupy Poszukiwawczej. Zgłosił on odkrycie do elbląskiego oddziału Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. W zeszłą niedzielę natknął się na brązowy but w lesie w pobliżu Iławy. Historycznie był to prawdopodobnie element zbroi wojownika z plemienia pruskiego.
„To niezwykłe i wyjątkowo rzadkie odkrycie. Co więcej, przedmiot jest nienaruszony, co oznacza, że został zachowany w całości i jest pięknie zdobiony” – podkreślił znalazca.
Zauważył, że buty, poza ich funkcjonalnym celem wzmocnienia i ochrony pochwy miecza przed uszkodzeniem, pełniły również rolę estetyczną i symboliczną. Oznaczały rangę społeczną, władzę i przynależność do grupy lub roli w plemieniu.

Michał Młotek jest pasjonatem i propagatorem lokalnej historii, od dwóch dekad prowadzi Iławskie Muzeum Internetowe. Otrzymał nagrodę w konkursie Popularyzator Nauki 2022. To jego drugie takie znalezisko. Wcześniejszy but, pochodzący z drugiej połowy X wieku, został odkryty ponad dekadę temu i obecnie znajduje się w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Odkrywca wyraził chęć zadbania o to, aby odkopany przez niego artefakt wzbogacił zbiory Muzeum w Ostródzie.
„Byłby to piąty but z okresu wczesnego średniowiecza, który trafiłby do naszej kolekcji” – powiedział PAP Łukasz Szczepański, archeolog z ostródzkiego muzeum.
Wspomniał, że artefakty te są dowodem obecności w tym regionie mieczy, które uważano za broń elitarną.

But znaleziony w Iławie to kolejny znaczący artefakt odkryty niedawno przez lokalnych pasjonatów historii w województwie warmińsko-mazurskim. W połowie marca członkini Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kętrzyńskiej im. Zofii Licharewy odkryła w pobliżu Leśniewa mały dyskoidalny przedmiot z brązu.
Według władz ochrony zabytków archeolodzy uważają, że jest to prawdopodobnie element dekoracyjny pasa typu balteus. Tego typu pasy, noszone na ramieniu i używane do noszenia mieczy, były charakterystycznym wyposażeniem rzymskich legionistów. Zostały zaadaptowane przez plemiona znad Łaby i rozpowszechnione w regionach północnej Europy i na obszarze Morza Bałtyckiego. (PAP)
Nauka w Polsce
mbo/ miś/