Zdjęcie: Adobe Stock
Jak wynika z najnowszych ustaleń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w ciągu ostatnich pięciu dekad szczepienia zapobiegły 154 milionom przedwczesnych zgonów na świecie, głównie wśród małych dzieci.
Raport opublikowano w związku z Europejskim Tygodniem Szczepień, który potrwa do 3 maja.
WHO podkreśla, że szczepienia stanowią najskuteczniejszy sposób ochrony ludzkiego życia, szczególnie dzieci, ale także dorosłych. Dzięki tym interwencjom co minutę w ciągu roku unika się sześciu przedwczesnych zgonów, przy czym większość uratowanych istnień to dzieci poniżej pierwszego roku życia. Te szczepienia zapobiegają 101 milionom zgonów rocznie.
Szczepienia są najskuteczniejszą metodą ochrony przed zgonami z powodu takich chorób jak odra, tężec, krztusiec i gruźlica, a także zakażeń wywoływanych przez bakterię Haemophilus influenzae typu b (która może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowych i sepsy), dwoinkę zapalenia płuc, polio, żółtą febrę, zapalenie wątroby typu B, błonicę, japońskie zapalenie mózgu i dwoinkę zapalenia opon mózgowych.
Oszałamiające 60% uratowanych dzięki szczepieniom żyć (94 miliony) przypisuje się odrze — poważnej chorobie wirusowej znanej z wysokiej zaraźliwości i poważnych powikłań, które mogą ujawnić się nawet po latach. Raport WHO wskazuje, że szczepienia przeciwko tej chorobie w znacznym stopniu przyczynią się do zapobiegania przedwczesnym zgonom na świecie w przyszłości.
Pozostałe 40 procent przedwczesnych zgonów, którym można zapobiec dzięki szczepionkom, jest powiązane z innymi chorobami zakaźnymi. Ponad połowa spadku śmiertelności dzieci jest obserwowana w Afryce.
Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia, przypomina nam, że szczepienia wyeliminowały ospę i znacząco zmniejszyły liczbę przypadków polio. „Dzięki ciągłym badaniom, inwestycjom i współpracy możemy uratować jeszcze więcej istnień w ciągu następnych 50 lat” – stwierdza na stronie internetowej WHO.
Szczepienia przeciwko polio uchroniły ponad 20 milionów osób na całym świecie przed paraliżem spowodowanym przez tę chorobę w ciągu ostatnich pięciu dekad. Szacuje się, że osoby zaszczepione we wczesnym dzieciństwie będą żyły średnio 66 lat, co oznacza, że szczepienia przyczyniły się do 10,2 biliona lat zdrowego życia osób uratowanych na całym świecie w ciągu ostatnich 50 lat.
WHO podkreśla ciągłą potrzebę opracowywania szczepionek, a także wysiłki mające na celu rozwiązanie zaległości w programach szczepień, które pojawiły się podczas pandemii Covid-19. W tym czasie około 67 milionów dzieci nie otrzymało jednego lub dwóch szczepień. Tylko w 2022 roku 33 miliony dzieci nie zostało zaszczepionych przeciwko odrze (22 miliony nie otrzymało pierwszej dawki, a 11 milionów nie otrzymało drugiej).
Aby osiągnąć pełną odporność na odrę, konieczne jest zaszczepienie niemal całej populacji dwiema dawkami, co najmniej 95%. Obecnie na świecie 83% dzieci otrzymało jedną dawkę szczepionki, a tylko 74% ukończyło schemat dwudawkowy. W związku z tym epidemie odry stają się coraz częstsze, nawet w krajach wysoko rozwiniętych, jak ostatnio w Stanach Zjednoczonych.
(PAPKA)
Zbigniew Wojtasiński
zbw/ zan/