Przedstawiciele Iranu i Omanu potwierdzili swoje zaangażowanie w zapewnienie swobodnego przepływu jednostek przez cieśninę Ormuz. Minister spraw zagranicznych Omanu, Badr al-Busaidi, zaznaczył w publikacji na platformie X, że ustalono “przejście wolne od opłat”.

Szef dyplomacji Omanu, Badr al-Busaidi, oraz jego irański odpowiednik, Abbas Araghchi, odbyli spotkanie w poniedziałek w Maskacie, aby omówić sytuację na Bliskim Wschodzie oraz w cieśninie Ormuz. Według relacji al-Busaidiego, rozmowy miały “konstruktywny charakter w odniesieniu do niedawnego memorandum Iran-USA, szczególnie w kwestii paragrafu dotyczącego cieśniny Ormuz”.
Araghchi, wraz z przewodniczącym irańskiego parlamentu, Mohammadem Bagherem Ghalibafem, przybyli do Omanu z podróży do Szwajcarii, gdzie brali udział w negocjacjach ze stroną amerykańską.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo McDonald’s w erze personalizacji. Jak zmienia się model biznesowy sieci?
Cieśnina Ormuz. Oman gwarantuje “bezpieczne przejście bez pobierania opłat”
Podczas zgromadzenia w Maskacie obie strony poruszyły kwestie takie jak wzajemne relacje między państwami oraz potencjalne obszary współpracy. Najwięcej czasu poświęcono jednak analizie sytuacji w regionie i w cieśninie Ormuz, która obejmuje wody terytorialne zarówno Iranu, jak i Omanu.
“Obie strony podkreśliły znaczenie wykorzystania obecnego momentu dyplomatycznego do wspierania działań na rzecz pokoju, promowania uspokojenia i stabilności, zgodnie z postanowieniami prawa międzynarodowego i zasadami dobrego sąsiedztwa” – przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Omanu na platformie X.
“Potwierdziliśmy nasze zaangażowanie wobec prawa międzynarodowego oraz bezpiecznego przejścia, wolnego od jakichkolwiek opłat” – zaznaczył Badr al-Busaidi w swojej publikacji.
x.com
Dwa dni wcześniej prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, zapewnił, że w okresie trwającego rozejmu oraz po jego wygaśnięciu, Iran nie będzie nakładał żadnych opłat na jednostki przepływające przez cieśninę Ormuz. Kwestię braku pobierania opłat za tranzyt przez cieśninę poruszył również wiceprezydent USA, J.D. Vance, podczas odprawy w Białym Domu w poprzednim tygodniu.
“Przez okres 60 dni obowiązywania zawieszenia broni w cieśninie Ormuz nie będą pobierane żadne opłaty tranzytowe, a po jego zakończeniu również nie będą pobierane, chyba że zostaną one wprowadzone przez Stany Zjednoczone Ameryki i w ich imieniu” – napisał Trump w sobotę na platformie Truth Social.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google.
