Energia elektryczna i gaz na rynku giełdowym. Miłosz Motyka zdradza, kiedy zapadną ustalenia

Cztery lata temu administracja Mateusza Morawieckiego zlikwidowała obowiązek transakcji energią elektryczną za pośrednictwem giełdy, a stosowne przepisy zostały uchwalone przez Sejm. W okresie kryzysu surowcowego w energetyce pomogło to ograniczyć manipulacje cenami. Koncepcja ustalania cen rynkowych poprzez obowiązek giełdowy powróciła ostatnio.

Miłosz Motyka, minister energii podczas konferencji "Energize UE 2026" 24 czerwca br.
Miłosz Motyka, minister energii podczas konferencji "Energize UE 2026" 24 czerwca br. | Foto: Radek Pietruszka / PAP

— Mamy dwie kwestie do rozwiązania. Jesteśmy w stanie je rozstrzygnąć w lipcu przez kierownictwo resortu. Wszystko na to wskazuje, że ten ostatni kwartał będzie okresem, kiedy ta ustawa trafi do parlamentu — poinformował dziennikarzy minister energii Miłosz Motyka w kuluarach wydarzenia organizowanego przez Forum Energii.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo Baltica 2 wchodzi w fazę budowy na morzu

Wyjaśnił, że kwestie te wymagają faktycznego uzgodnienia z Ministerstwem Aktywów Państwowych i częściowo z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

— Dotyczą one spraw związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz umów wewnętrznych — dodał szef ME.

Czytaj także: Powraca obowiązek giełdowy dla prądu i gazu. Ceny bardziej rynkowe, choć niekoniecznie niższe

Nie wykluczył, że propozycja dotycząca obowiązku giełdowego może zostać przedstawiona rządowi w sierpniu po rozwiązaniu tych spraw.

Zmiana w Prawie Energetycznym

12 listopada 2025 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy — Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, przygotowany przez Ministerstwo Energii.

Ministerstwo Energii początkowo zamierzało przywrócić wymóg hurtowej sprzedaży energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii od lipca 2026 r. Obowiązek giełdowy dla energii elektrycznej miał wynosić — zgodnie z projektem — 80 proc. (wymóg ten zlikwidowano w 2022 r.), a w przypadku obrotu gazem wzrosnąć z 55 do 85 proc.

Zastrzeżenia do projektu zgłosiły między innymi ministerstwa finansów i aktywów państwowych. Resort aktywów państwowych wnioskował między innymi o wyłączenie z obowiązku giełdowego energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych (OZE) oraz o usunięcie braku możliwości stosowania wyłączeń w ramach grup kapitałowych.

Niecałe cztery lata temu obowiązek giełdowy został zlikwidowany. Argumentowano to negatywnym wpływem spekulacji rynkowych podczas kryzysu na ceny prądu dla odbiorców. Uzasadniając projekt ustawy, rząd wskazywał, że obowiązek ten jest regulacją ograniczającą swobodę działania podmiotów na rynku energii elektrycznej, a konkurencja jest osiągana innymi metodami.

Zniesienie obowiązku giełdowego miało ułatwić zawieranie długoterminowych umów poza giełdą (PPA).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google.

No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *