Projekt zarządzenia, którym rząd zajmie się wkrótce po weekendzie, zakłada między innymi wprowadzenie najwyższych granic temperaturowych, przy których realizowanie pewnych typów zadań zostanie tymczasowo zawieszone.

Projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dotyczący bezpieczeństwa podczas pracy w wysokich temperaturach, będzie procedowany w poniedziałek, 29 czerwca 2026 roku, na nadzwyczajnym, dodatkowym posiedzeniu Stałego Komitetu Rady Ministrów. Celem projektu jest uszczegółowienie obowiązków pracodawców oraz wzmocnienie ochrony osób pracujących w okresach gorącej pogody.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo Patologie w szpitalach. Kto odpowiada za chory system?
Zobacz również: Praca w upale — kiedy można sprzeciwić się wykonywaniu obowiązków?
Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zwróciła się wcześniej, 24 czerwca bieżącego roku, do przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów, ministra Macieja Berka, z prośbą o jak najszybsze procedowanie projektu. Jak zaznaczyła, wysokie temperatury mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia zatrudnionych, a pracodawcy potrzebują czasu na implementację rozwiązań organizacyjnych i technicznych usprawniających warunki pracy.
Praca podczas upałów. Ograniczenia temperaturowe
Projekt rozporządzenia opracowany przez MRPiPS przewiduje doprecyzowanie zasad organizacji pracy w warunkach podwyższonych temperatur. Projekt zakłada między innymi wprowadzenie maksymalnych progów temperaturowych, przy których realizowanie pewnych kategorii prac zostanie tymczasowo wstrzymane. Jeżeli obniżenie temperatury w miejscu wykonywania pracy okaże się niemożliwe, pracodawca w porozumieniu z organizacjami pracowniczymi ustali środki organizacyjne ograniczające nadmierne obciążenie cieplne pracownika.
Prawo pracy musi adaptować się do zmian klimatycznych
“Prawo musi nadążać za zachodzącymi transformacjami, w tym klimatycznymi. Dotyczy to również regulacji obejmujących nasze miejsca pracy. Potrzebujemy przepisów, które kompleksowo zabezpieczą pracowników przed negatywnymi konsekwencjami wysokich temperatur. Praca musi być bezpieczna, a zdrowie i życie pracowników chronione” — podkreśla minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Zobacz również: Upały mi nie straszne. Zainstalowałem klimatyzację w domu i pokażę wam koszty
Obowiązki pracodawcy w okresie gorącej pogody
Ministerstwo przypomina jednocześnie, że już teraz na pracodawcach spoczywa obowiązek ochrony zdrowia i życia zatrudnionych oraz zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Oznacza to również konieczność odpowiedniego organizowania pracy z uwzględnieniem zmieniających się warunków jej wykonywania, w tym wysokich temperatur.
Przypominamy, że minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zwróciła się 23 czerwca bieżącego roku do Głównego Inspektora Pracy z prośbą o podjęcie wzmożonych kontroli w okresach upałów. Ich celem jest weryfikacja przestrzegania przez pracodawców zobowiązań związanych z ochroną pracowników przed skutkami wysokich temperatur.
Upały w Polsce — prognozy
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje od czwartku do niedzieli upały sięgające od 30 stopni Celsjusza do 35 stopni Celsjusza na znacznym obszarze kraju.
Szczyt gorąca nastąpi w niedzielę i poniedziałek. Wówczas — według przewidywań modeli IMGW — temperatura może osiągnąć nawet 40 i 41 stopni Celsjusza na zachodzie i w centrum kraju.
Instytut ostrzegł również przed tzw. nocami tropikalnymi, podczas których temperatura minimalna może przekraczać 20 stopni Celsjusza.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google.
