Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Polska bryluje na tle Unii Europejskiej. Gospodarczy zryw nad Wisłą - Gospodarka i Biznes News

Polska bryluje na tle Unii Europejskiej. Gospodarczy zryw nad Wisłą

Na mocne przyśpieszenie polskiej gospodarki wskazują nie tylko statystyki GUS, ale opublikowane również w środę dane Eurostatu. Wynika z nich, że roczna dynamika PKB Polski okazała się w II kwartale najwyższa w Unii Europejskiej.

PKB Polski przyśpieszył w II kwartale do 4 proc. rok do roku z 1,8 proc. w I kwartale - podał Eurostat.
PKB Polski przyśpieszył w II kwartale do 4 proc. rok do roku z 1,8 proc. w I kwartale – podał Eurostat. | Foto: Patrykkowalskifoto / Shutterstock

W środę poznaliśmy dane o aktywności gospodarczej w Europie w II kwartale 2024 r. Okazało się, że produkt krajowy brutto (PKB) wyrównany sezonowo w ujęciu kwartalnym wzrósł o 0,3 proc. zarówno w strefie euro, jak i w całej Unii Europejskiej — wynika ze zrewidowanych danych urzędu statystycznego Eurostat. To rezultat lepszy od prognoz, ponieważ średnia prognoz (dla strefy euro) wynosiła 0,2 proc.

W ujęciu rocznym PKB wyrównany sezonowo w II kwartale 2024 r. wzrósł o 0,6 proc. w strefie euro oraz o 0,8 proc. w całej UE. Konsensus rynkowy dla strefy euro wynosił 0,6 proc. wzrostu w tym ujęciu.

Polska na tle ożywienia gospodarczego w Europie wypadła bardzo dobrze. Z danych Eurostatu wynika, że w ujęciu rok do roku PKB wyrównany sezonowo urósł u nas o 4 proc., czyli przyśpieszył z 1,8 proc. w I kwartale 2024 r. i wyraźnie powyżej średniej dla UE i strefy euro. To najwyższa dynamika spośród opublikowanych do tej pory wyników w Europie.

Spore roczne dynamiki PKB zanotowały takie kraje jak m.in. Cypr (3,7 proc.), Hiszpania (2,9 proc.), Słowacja (2,1 proc.) czy Bułgaria (2 proc.). Najsłabiej wypadli: Estonia (-1,7 proc.), Irlandia (-1,4 proc.), Finlandia (-0,7 proc.), Łotwa (-0,4 proc.). Niemcy, nasz główny partner w zakresie wymiany handlowej, zanotowały spadek PKB o 0,1 proc. Czesi osiągnęli wzrost o 0,4 proc.

x.com

W ujęciu kwartalnym polski PKB urósł o 1,5 proc., co oznacza rezultat wyraźnie lepszy niż 0,8 proc. zanotowane w I kwartale. Również w takim zestawieniu nasz kraj wypadł najlepiej w UE. Wysoki rezultat zanotowały m.in. Irlandia (1,2 proc.), Holandia (1 proc.), Litwa (0,9 proc.) i Hiszpania (0,8 proc.). Najgorzej było na Litwie (-1,1 proc.) i w Szwecji (-0,8 proc.). Niemcy zanotowali spadek o 0,1 proc., a Czesi wzrost o 0,3 proc.

„Warto jednak pamiętać o ważnym zastrzeżeniu – dane w ujęciu kwartalnym dla Polski są bardzo wahliwe i często rewidowane, przez co nie są w pełni porównywalne z danymi dla innych państw UE i należy podchodzić do nich z dystansem. Nie zmienia to faktu, że skala ożywienia gospodarczego w okresie popandemicznym w Polsce jest jedną z najwyższych w całej UE” – zwrócili uwagę ekonomiści PKO BP.

W środę rano GUS podał, że — według jego metodologii — polski PKB w II kwartale 2024 r. zwiększył się o 3,2 proc. rok do roku, wyraźnie przebijając prognozy. To wstępne dane i szczegółów jeszcze nie znamy, prawdopodobnie powodem zaskoczenia in plus była konsumpcja, głównie w zakresie usług.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *