Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Nowy trend w budownictwie. Powstał bardziej ekologiczny beton do druku budynków - Gospodarka i Biznes News

Nowy trend w budownictwie. Powstał bardziej ekologiczny beton do druku budynków

Naukowcy opracowali bardziej ekologiczny niż dotychczasowe i lepszej jakości beton przeznaczany do stawiania budynków z pomocą najnowszej technologii – druku 3D. Materiał zawiera włókna celulozy.

Nowy trend w budownictwie. Powstał bardziej ekologiczny beton do druku budynków
fot. sergey kolesnikov / / Shutterstock

Budynki stawiane z pomocą wielkogabarytowych drukarek 3D to – jak zwracają uwagę specjaliści z University of Virginia – "nowy, ekscytujący trend w budownictwie".

Budowa tym sposobem trwa szybko, jest precyzyjna, wymaga niewielkiego nakładu ludzkiej pracy i pozostawia mniej odpadów, niż przy stosowaniu tradycyjnych metod.

Jednak dostępne materiały mają sporo niedoskonałości.

"Mamy do czynienia ze sprzecznymi celami" – podkreśla prof. Osman E. Ozbulut, autor publikacji, która ukazała się na łamach "Cement and Concrete Composites".

"Użyta mieszanina musi płynąć swobodnie, aby umożliwić bezproblemową produkcję, ale jednocześnie utwardzać się w stabilny materiał o pożądanych właściwościach, takich jak dobra wytrzymałość mechaniczna, wiązanie między warstwami i niska przewodność cieplna" – tłumaczy.

Badacz i jego zespół jako pierwsi przetestowali wykorzystanie celulozowych włókien w cemencie do druku.

"Poprawa, jaką zaobserwowaliśmy zarówno w drukowalności, jak i właściwościach mechanicznych, sugeruje, że włączenie nanocelulozy do komercyjnych materiałów przeznaczonych do druku 3D może prowadzić do uzyskania bardziej odpornych i ekologicznych metod budowlanych szybciej niż później" – twierdzi prof. Ozbulut.

Dalsze testy wskazały także na lepszą odporność na rozciąganie, zginanie i ściskanie.

Ponadto włókna pochodzą z pulpy drzewnej, co oznacza, że są uzyskiwane w sposób odnawialny i z niskim wpływem na środowisko.

Marek Matacz

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *