Błędu w numerze NIP nabywcy lub jego braku na paragonie nie można skorygować jako oczywistej omyłki w dodatkowej ewidencji w trybie rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących – pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
Jak ocenia gazeta, Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał ważny wyrok dotyczący korekt paragonów.
"Sprawa dotyczyła spółki paliwowej. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że generalnie zajmuje się detaliczną i hurtową sprzedażą paliw. Część dokonywana jest na rzecz przedsiębiorców, podatników VAT w ramach tzw. programu flotowego. Dostawa towarów i usług odbywa się na stacjach paliw z wykorzystaniem plastikowych kart flotowych" – czytamy.
ReklamaZobacz takżeProwadzisz firmę? Możesz odebrać nawet 3000 zł w bonusach za Konto Firmowe Online w Santander Banku Polska. Bezwarunkowe 0 zł za otwarcie i prowadzenie
"Spółka tłumaczyła, że przez zabezpieczenia w systemie kasowym do transakcji flotowych faktury nie można wystawić na stacji paliw. Transakcje są fakturowane wyłącznie centralnie po uzgodnieniu z ewidencją fiskalną. Podatniczka zastrzegła więc, że nie ma możliwości, aby posiadacz paragonu domagał się na stacji paliw wystawienia faktury na tej stacji z pominięciem centralnego systemu flotowego" – pisze dziennik.
Jak zaznacza "Rz", spółka miała wątpliwości, co zrobić, gdy przy ewidencjonowaniu transakcji za pomocą karty na kasie fiskalnej pominięto lub wpisano błędnie NIP nabywcy. "Sama uważała, że taki błąd to oczywista omyłka, którą można naprawić przez sprostowanie przy pomocy specjalnej ewidencji w trybie w § 3 ust. 4 i 5 rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących" – czytamy w gazecie.
Jak informuje "Rz", fiskus na takie rozwiązanie się nie zgodził. "Wyjaśnił, że odrębna ewidencja z § 3 ust. 4 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących dotyczy oczywistych pomyłek, które odnoszą się do wartości i przedmiotu sprzedaży. Służy więc do korygowania błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży, tj. jej wartości brutto i wysokości podatku należnego. A skoro tak, to nie ma podstaw do ujmowania w niej pomyłek dotyczących NIP" – podaje dziennik.
Dodaje, że ostatecznie racji spółce nie przyznał też NSA.(PAP)
zzp/ amac/