Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Taka pogoda czeka nas do świąt. Najnowsze prognozy IMGW - Gospodarka i Biznes News

Taka pogoda czeka nas do świąt. Najnowsze prognozy IMGW

Do świąt Bożego Narodzenia pozostało kilkanaście dni. Jakiej pogody możemy spodziewać się w tym czasie? Będzie jesiennie czy już zimowo? Co z opadami śniegu? Oto prognoza pogody na najbliższe dni przedstawiona przez IMGW.
Taka pogoda czeka nas do świąt. Najnowsze prognozy IMGW - INFBusiness

Jaka pogoda przed świętami?

Jaka pogoda czeka nas przed świętami? IMGW podał prognozy

Foto: Marcin Łazarczyk

Joanna Kamińska

W ostatnim czasie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozy pogody obejmujące okres przed świętami. Pierwsza z nich to opublikowana 8 grudnia długoterminowa prognoza numeryczna temperatury powietrza i sumy opadu na 5 tygodni od poniedziałku 9 grudnia do niedzieli 12 stycznia. Druga natomiast to przedstawiona 9 grudnia prognoza synoptyczna na najbliższy tydzień do niedzieli 15 grudnia.

Pogoda. Śnieg możliwy jeszcze przed świętami

Zgodnie z prognozą synoptyczną na najbliższy tydzień, temperatury w ciągu dnia mają być dodatnie i wahać się w granicach od 0 do 6 stopni Celsjusza. Nocami natomiast spodziewać należy się przymrozków. Zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia temperatura w nocy spadać może do -5, a nawet -6 stopni Celsjusza.

Początkowo nasz kraj znajdować się będzie pod wpływem niżu znad Adriatyku. Na południu i w górach spaść może śnieg, a wiatr powodować może zawieje śnieżne. Następnie nad Polskę docierać zacznie wyż rozbudowujący się nad Wielką Brytanią i Niemcami. W związku z nim w drugiej połowie tygodnia spodziewać się można chwil ze słońcem.  

Jaka pogoda przed świętami? Więcej opadów na południu Polski

W tygodniu od 9 do 15 grudnia – jak wynika z długoterminowej prognozy pogody IMGW – na przeważającym obszarze kraju spodziewać należy się dodatniej anomalii średniej temperatury powietrza względem normy wieloletniej z lat 1991-2020. Mieścić ma się ona w granicach od 0 stopni Celsjusza w centrum do 1,5 stopnia Celsjusza na południowym wschodzie. Jedynie miejscami na zachodzie i na krańcach południowych anomalia średniej temperatury ma być ujemna (od -0,5 do -0,1 stopni Celsjusza).

Pod względem opadów tydzień ten ma być w Polsce północnej i centralnej tygodniem raczej suchym. Spodziewać się można tam mniejszej ilości opadów niż wynosi norma wieloletnia z lat 1991-2020. Anomalia sumy opadu ma mieścić się w przedziale od 35 do 62 proc. Z kolei na południu padać może więcej. Tu prognozowana jest anomalia od 85 do 154 proc.

Pogoda przed świętami: Od połowy grudnia możliwe ocieplenie

Tydzień od 16 do 22 grudnia przynieść ma ocieplenie. W całej Polsce anomalia średniej temperatury w stosunku do normy z lat 1991-2020 ma być dodatnia i mieścić się w granicach od 1,3 stopni Celsjusza na południowym zachodzie do 3,3 stopni Celsjusza na północy.

Tydzień ten może być też bardziej deszczowy. W niemal całym kraju anomalia sumy opadu względem normy wieloletniej z lat 1991-2020 ma mieścić się w przedziale od 101 proc. w centrum do 195 proc. na północy. Jedynie miejscami na zachodzie anomalia ta ma wynosić od 95 do 99 proc.

Co z pogodą w święta? Kolejny tydzień (23-29 grudnia), a więc już ten, w którym wypada Boże Narodzenie, ma przynieść delikatne ochłodzenie. Anomalia średniej temperatury powietrza ma mieścić się w przedziale od -1,1 stopnia Celsjusza na krańcach południowych do 1,8 stopni Celsjusza na północy. Ilość opadów ma być natomiast zbliżona do normy wieloletniej i wynieść od 75 proc. na północnym-zachodzie do 136 proc. na południowym-zachodzie.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *