Pasterka. To nabożeństwo różni się od zwykłej mszy
Pasterka jest nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. Od stuleci przyciąga do kościołów rzesze wiernych w różnym wieku. Stanowi swoistą formę uczczenia pamięci o pasterzach, którzy gdy tylko dowiedzieli się o narodzinach Jezusa, wyruszyli do stajenki, aby go powitać. Ta podróż inspiruje współczesnych wiernych do odwiedzenia żłóbka przygotowanego w kościele.
Pierwsze wzmianki historyczne na temat pasterki pochodzą z IV wieku n.e. Początkowo była odprawiana w Grocie Narodzenia w Jerozolimie, z której wierni wraz z kapłanem przenosili się do podziemi bazyliki Bożego Narodzenia.
Z biegiem lat zwyczaj powitania Dzieciątka Jezus rozprzestrzenił się na wszystkie kraje chrześcijańskie i przetrwał do dziś.
Pasterka 2024. O której zaczyna się msza?
Pasterka jest nabożeństwem, które odbywa się w nocy z 24 na 25 grudnia. Godzina rozpoczęcia mszy jest zależna od konkretnej parafii, aczkolwiek najczęściej jest to północ, stąd potoczna nazwa pasterki „północka”.
Są kościoły, w których nabożeństwo rozpoczyna się już o 21:00, ponieważ organizowanych jest kilka pasterek, aby wszyscy wierni mogli skorzystać z tej specjalnej mszy. Natomiast osoby, które idą na pasterkę, nie muszą uczestniczyć we mszy 25 grudnia, czyli w Boże Narodzenia.
Dla osób wierzących i jednocześnie praktykujących święta są niepełne bez udziału w pasterce, ponieważ rozpoczyna ona nie tylko obchody Bożego Narodzenia, ale też nowy rok liturgiczny. Pasterka jest tak naprawdę jedną z najważniejszych uroczystości w kościele katolickim.
Czym różni się pasterka od mszy świętej?
Msza pasterska ma charakter bardziej uroczysty niż msza święta odprawiana w niedzielę oraz inne święta. Bardzo często rozpoczyna się od procesji, jest więcej śpiewu (szczególnie kolęd). Pojawia się chór, a nawet orkiestra.
Ksiądz przedstawia wiernym opis narodzin Jezusa Chrystusa zawarty w Ewangelii Świętego Łukasza i wygłasza kazanie specjalnie przygotowane na Boże Narodzenie. Wierni mogą przystąpić do Komunii Świętej. W zależności od parafii pasterka może potrwać od 1,5 do 3 godzin.
Msza pasterska składa się z czterech części
Podobnie jak inne nabożeństwa, pasterka składa się z czterech części, w których czasie odbywają się następujące wydarzenia.
- Obrzędy wstępne:
- śpiew,
- pozdrowienie ołtarza,
- pozdrowienie ludu,
- akt pokuty,
- Kyrie eleison,
- Chwała na wysokości Bogu.
- Liturgia słowa:
- czytania biblijne,
- psalm,
- ewangelia,
- homilia – kazanie,
- wyznanie wiary,
- modlitwa powszechna.
- Liturgia eucharystyczna:
- przygotowanie darów ofiarnych,
- modlitwa eucharystyczna,
- obrzędy komunijne.
- Obrzędy końcowe:
- ogłoszenia,
- pozdrowienie wiernych i błogosławieństwo,
- rozesłanie.
Pasterka jest wyjątkowym przeżyciem duchowym. Msza odbywa się nocą i często wyróżnia się radosną atmosferą w porównaniu do tradycyjnej niedzielnej mszy. Rozbrzmiewa muzyka, śpiewa chór, a ludzie uśmiechają się do siebie.
WIDEO: "Śniadanie Rymanowskiego". Polityk PSL o ataku w Niemczech: Przepowiednia zza grobu
red. / Polsatnews.pl
Źródło