Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Wynagrodzenia w Polsce i Wielkiej Brytanii. Nasze podwyżki są dwa razy wyższe - Gospodarka i Biznes News

Wynagrodzenia w Polsce i Wielkiej Brytanii. Nasze podwyżki są dwa razy wyższe

Przez długi czas Wielka Brytania była głównym celem polskich migrantów zarobkowych. Kluczowym czynnikiem stojącym za tym trendem były płace, które były kilkakrotnie wyższe od kwot dostępnych za podobną pracę w Polsce. Niemniej jednak dysproporcje płacowe stale się zmniejszają, jak wskazują najnowsze statystyki.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne | Zdjęcie: Rubaszny skull / Shutterstock

Roczny wzrost wynagrodzeń, z wyłączeniem premii, wyniósł średnio 5,9 procent ” – podaje BBC, powołując się na dane z Urzędu Statystyk Narodowych. Zarobki w sektorze prywatnym wzrosły o 6,2 procent, podczas gdy w sektorze publicznym wzrosły o 4,7 procent.

Wynagrodzenia w Polsce rosną prawie dwa razy szybciej. W grudniu średni wzrost wynagrodzeń wyniósł 9,8 procent, a prognozy na resztę 2024 r. wskazują na wzrosty o 10-13 procent. Natomiast wzrosty wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii wyniosły od 5 do 6 procent.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce stopniowo zbliża się do kwoty 9 tys. zł brutto, podczas gdy w Wielkiej Brytanii przekracza równowartość 15 tys. zł .

„Średnie płace nadal wyprzedzają inflację (2,5%). Po uwzględnieniu rosnących cen wzrosły o 3,4%”, podaje BBC. Wspomina również, że stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii pozostała stabilna na poziomie 4,4%.

Yael Selfin, główna ekonomistka w KPMG UK, zauważyła , że w nadchodzących miesiącach spodziewa się dalszego spadku wzrostu płac , powołując się na znaczący spadek gotowości firm do zatrudniania.

BBC wskazuje, że od kwietnia pracodawcy będą musieli płacić wyższe składki w wysokości 15% od wynagrodzeń przekraczających 5000 funtów.

Szacunkowa łączna liczba wolnych miejsc pracy zmniejszyła się o 110 000 (11,8%) w porównaniu z ubiegłym rokiem, jednak nadal utrzymuje się na poziomie wyższym niż przed pandemią COVID-19.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *