
Właściciele firm mają możliwość zmiany swojej metody opodatkowania do 20 lutego. Ci, którzy zdecydowali się na zmianę swojej metody opodatkowania i złożyli wymaganą deklarację elektronicznie do urzędu skarbowego, powinni zweryfikować jej poprawność.
Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność w nowym roku podatkowym, mogą zmienić dotychczas stosowaną metodę opodatkowania na inną. Mają na to czas do 20 lutego.
Aby zainicjować taką zmianę, muszą złożyć odpowiednią deklarację u naczelnika urzędu skarbowego, w którym są zarejestrowani. Dokument ten można złożyć osobiście lub elektronicznie.
Ekspert: Warto sprawdzić poprawność deklaracji
„Korzystając z własnego doświadczenia, zalecam przedsiębiorcom, aby upewnili się, że ich deklaracja została prawidłowo złożona. Najlepszym sposobem na potwierdzenie tego jest sprawdzenie, czy otrzymaliśmy zwrotny UPO, który potwierdza, że wniosek został złożony prawidłowo” – stwierdziła Monika Piątkowska, doradca podatkowy z e-pity.pl.
Zauważyła, że wielu przedsiębiorców często uważa, że wypełniło wszystkie wymagane procedury, ale z powodu problemów, np. błędu wysyłkowego, deklaracja może nie dotrzeć do organów podatkowych w odpowiednim czasie.
„W takich przypadkach jest bardzo prawdopodobne, że urząd skarbowy później zwróci się do nas i zażąda zapłaty prawidłowej kwoty podatku dochodowego według „starej” metody opodatkowania, wraz z ewentualnymi odsetkami za zwłokę” – tłumaczy Monika Piątkowska.
Jak złożyć deklarację o zmianie metody opodatkowania
Przedsiębiorcy, którzy decydują się na złożenie deklaracji za pośrednictwem CEDIG, powinni wybrać formularz „Oświadczenie w sprawie formy wpłaty podatku dochodowego” i wskazać jedną z trzech dostępnych metod opodatkowania: opodatkowanie według zasad ogólnych (zwanych potocznie skalą podatkową), podatek liniowy lub podatek ryczałtowy od przychodów ewidencjonowanych.
Należy pamiętać, że wybór ten oznacza rezygnację z dotychczasowej metody, a wskazana nowa metoda będzie miała zastosowanie do przyszłego opodatkowania.
Wniosek online przygotowany za pośrednictwem portalu biznes.gov.pl musi zostać podpisany i przesłany. „Należy pamiętać, że są to dwie odrębne czynności: najpierw należy podpisać wniosek, a następnie wysłać podpisany wniosek”, jak podano na stronie rządowej.
Jak sprawdzić, czy CEIDG przekazał wniosek do Urzędu Skarbowego
Jeśli wniosek został prawidłowo podpisany i złożony, potwierdzenie złożenia zostanie wysłane na adres e-mail podany w CEIDG. Dodatkowo w Koncie Przedsiębiorcy, w zakładce Moja Firma, będzie znajdowało się Oficjalne Potwierdzenie Odbioru (UPO).
Następnie CEIDG zweryfikuje, czy złożony wniosek zawiera prawidłowe informacje. Po tej weryfikacji wniosek otrzyma status „ Wniosek poprawnie przyjęty przez CEIDG ” (zostanie mu również nadany numer) lub zostanie odrzucony. Potwierdzenie, że wniosek został pomyślnie przyjęty przez CEIDG, zostanie wysłane e-mailem.
CEIDG przekaże do urzędu skarbowego tylko te wnioski, które zostały prawidłowo przyjęte do rejestru, tzn. zawierają prawidłowe informacje oraz zostały prawidłowo podpisane i złożone przez przedsiębiorcę.