Wizy humanitarne dla Białorusinów z nowymi wymaganiami. Tylko dla represjonowanych i na rok

Uzyskanie wizy humanitarnej w Polsce stało się trudniejsze. Masowa dystrybucja wiz dla Białorusinów ustała, co spowodowało spadek o kilka tysięcy procent.
Wizy humanitarne dla Białorusinów z nowymi wymaganiami. Tylko dla represjonowanych i na rok - INFBusiness

Rząd PiS zainicjował ułatwienia wizowe dla Białorusinów w 2020 r. po represjach, jakie reżim Łukaszenki zastosował wobec obywateli protestujących przeciwko jego rządom (na zdjęciu: demonstracja w Mińsku w październiku 2020 r.).

Zdjęcie: STRINGER/AFP

Izabela Kacprzak

Obecnie polska wiza humanitarna jest dostępna wyłącznie dla Białorusinów, którym realnie grozi utrata życia i zdrowia lub postawienie zarzutów karnych w związku z działaniami przeciwko białoruskim władzom Ministerstwo Spraw Zagranicznych ograniczyło wytyczne dotyczące ich masowego wydawania. W ciągu ostatnich czterech lat wizy te przyznano ponad 53 500 Białorusinom. W ubiegłym roku wydano ich tylko około pięciuset. Jednak po fali poparcia dla Białorusinów po represjach reżimu Łukaszenki w sierpniu 2020 r. wizy te zostały przyznane niemal bez żadnej kontroli i nadzoru. Teraz jednak żaden z naszych wniosków o taką wizę dla konkretnej zweryfikowanej osoby nie został rozpatrzony informuje „Rz” Aleś Zarembiuk z Fundacji Dom Białoruski w Warszawie.

Rząd PiS powołał inicjatywę „Solidarność z Białorusią” po represjach Łukaszenki. Usprawniony proces wizowy i tysiące wnioskodawców

We wrześniu 2020 r., zaledwie miesiąc po sfałszowanych wyborach na Białorusi, rząd PiS wprowadził specjalne ułatwienia wizowe wyłącznie dla Białorusinów w odpowiedzi na falę poważnych represji, jakie Aleksander Łukaszenka rozpętał wobec protestujących obywateli. Zgodnie z dyrektywą ministra spraw wewnętrznych i administracji obywatele Białorusi mogli wjechać do Polski bez przeszkód na podstawie specjalnej wizy humanitarnej, ze względu na interesy państwa lub zobowiązania międzynarodowe (wiza D21).

W tym czasie rząd stwierdził, że „w szczególności cudzoziemcy represjonowani lub zagrożeni represjami, lub uciekający przed prześladowaniami w swoim kraju ojczystym, cudzoziemcy, którzy są ofiarami przemocy lub prześladowań, w tym przemocy systemowej ze strony władz, a także członkowie ich rodzin, mogą ubiegać się o taką wizę”. Wprowadzono minimalne procedury wnioskodawca był zobowiązany do złożenia

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *