W marcu krajobraz gospodarczy polskiego sektora przetwórczego wykazywał oznaki poprawy, co zostało podkreślone w raporcie IRG SGH. Ten pozytywny trend został zauważony przez podmioty sektora publicznego.

Wskaźnik nastrojów ekonomicznych IRG SGH (IRGIND) wzrósł o 0,9 punktu, osiągając łącznie -5,6 punktu. Obecnie jest to o 10 punktów mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Wskaźnik sektora publicznego wyniósł 1,7 punktu, co oznacza wzrost o 13,5 punktu w ciągu miesiąca i o 19 punktów w ciągu roku.
Z kolei sektor prywatny odnotował spadek, a wskaźnik obniżył się o 0,6 punktu do -6,5 punktu, czyli o 12,3 punktu mniej niż rok wcześniej.
Badacze wskazują, że wzrost wskaźnika nastrojów gospodarczych wynika z przewidywanego wzrostu wolumenu produkcji w niedalekiej przyszłości.
Jednakże dwa pozostałe elementy wskaźnika IRGIND, tj. łączna wartość zamówień oraz zapasy wyrobów gotowych, miały negatywny wpływ na ten wynik.
Według IRG firmy odnotowują również wzrost cen sprzedaży i zatrudnienia oraz pogorszenie swojej kondycji finansowej.
Mimo to ich postrzeganie ogólnego klimatu gospodarczego w kraju uległo poprawie.
„Najbardziej zachęcającym sygnałem z marcowego badania dotyczącego kondycji gospodarczej przemysłu przetwórczego jest zauważalny wzrost zamówień eksportowych. Roczne spadki wartości bilansowych budzą obawy. Oczekiwania producentów na nadchodzące miesiące pozostają umiarkowanie optymistyczne” – czytamy w raporcie. (PAP Biznes)
mapa/ góra/