Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
AI w UE. Plany inwestycji w fabryki i gigafabryki - Gospodarka i Biznes News

AI w UE. Plany inwestycji w fabryki i gigafabryki

W środę Komisja Europejska przedstawiła ogólnokontynentalny plan działania na rzecz sztucznej inteligencji (AI). Pięć proponowanych filarów działania obejmuje inwestycje w fabryki AI i gigafabryki, a także środki mające na celu usprawnienie niedawno uchwalonych przepisów dotyczących AI.

AI w UE. Plany inwestycji w fabryki i gigafabryki
zdjęcie: Ivan Marc // Shutterstock

W lutym przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oświadczyła na szczycie AI w Paryżu, że UE zamierza zmotywować lokalne firmy do szerszego przyjęcia tej technologii. Do tej pory zintegrowało ją tylko 13,5% firm w UE.

Nowa strategia ma na celu zmianę tego trendu i pozycjonowanie UE, która obecnie pozostaje w tyle w wyścigu technologicznym, jako bardziej atrakcyjnej opcji dla dwóch wiodących mocarstw, USA i Chin. Podczas konferencji prasowej w Brukseli w środę wiceprzewodnicząca KE ds. cyfrowych Henna Virkkunen potwierdziła, że UE ma potencjał, aby przekształcić się w „kontynent sztucznej inteligencji”.

Ta inicjatywa opiera się na pięciu filarach, w tym na utworzeniu sieci fabryk AI i gigafabryk w UE. Lokalizacje 13 z tych obiektów zostały już zidentyfikowane: siedem w grudniu ubiegłego roku i pięć w marcu; jeden ma powstać w Polsce w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Centra te, specjalizujące się w superkomputerach, będą miały zdolność zarządzania ogromnymi ilościami danych, trenowania algorytmów i opracowywania technologii AI, które przyniosą korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i badaczom z UE.

KE ujawniła również, że ogłosi zaproszenie do składania wniosków dla prywatnych przedsiębiorców i krajów europejskich zainteresowanych budową gigafabryk AI. Te rozległe obiekty zostaną wyposażone w około 100 000 najnowocześniejszych chipów AI, cztery razy więcej niż liczba obecnych superkomputerów. Celem tych gigafabryk jest szkolenie najbardziej zaawansowanych modeli AI.

Wcześniej w tym roku von der Leyen ogłosiła, że UE przeznaczy 20 mld EUR na rozwój pięciu gigafabryk za pośrednictwem funduszu InvestAI. „Wiemy, że wiele krajów UE wyraziło zainteresowanie utworzeniem gigafabryk” – zauważył Virkkunen. Największa z nich będzie zlokalizowana w Niemczech.

Co ciekawe, aspekt planu podkreślający uproszczenie przepisów dotyczących AI przyciągnął znaczną uwagę. UE uchwaliła nową ustawę o AI zaledwie w sierpniu ubiegłego roku. Przepisy te klasyfikują technologię AI na podstawie poziomu ryzyka, jakie stwarza dla użytkowników, do trzech grup: w pełni dopuszczalną, wymagającą różnego stopnia nadzoru i zabronioną. Chociaż przepisy te nie zostały jeszcze w pełni wdrożone, KE ogłosiła w środę, że zamierza skonsultować się z inwestorami i przedsiębiorcami w sprawie aspektów regulacyjnych, które mogą stanowić wyzwanie w ramach swojej strategii zmniejszania obciążeń regulacyjnych dla przedsiębiorstw. KE nie ujawniła, jak daleko może sięgać złagodzenie stosunkowo rygorystycznych przepisów ustawy o AI, ale dyskusje w Brukseli sugerują, że Komisja jest otwarta na rewizję niektórych ze swoich postanowień.

Jeśli chodzi o pozostałe filary planu, mają one na celu zwiększenie dostępu przedsiębiorstw i badaczy do rozległych zbiorów wysokiej jakości danych – kompleksowa strategia „unii danych” ma zostać wprowadzona w tym roku, aby to ułatwić. Innym celem jest promowanie wykorzystania AI przez przedsiębiorstwa UE, szczególnie w kluczowych sektorach, takich jak motoryzacja, energetyka, farmaceutyka, administracja publiczna i opieka zdrowotna.

Ostatni punkt planu KE koncentruje się na wzmocnieniu umiejętności i talentów w zakresie AI. Komisja zamierza ułatwić międzynarodową rekrutację wysoko wykwalifikowanych specjalistów i badaczy AI, jednocześnie tworząc specjalistyczne akademie umiejętności. KE zapewnia, że inicjatywa ta stworzy legalne ścieżki migracji dla specjalistów spoza UE, a także zachęci czołowych europejskich naukowców i ekspertów w dziedzinie AI do powrotu do Europy.

Relacja z Brukseli, Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

jovi/ akl/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *