Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Polska firma rozwija ramię robota do naprawy satelitów na orbicie - Gospodarka i Biznes News

Polska firma rozwija ramię robota do naprawy satelitów na orbicie

Zdjęcie: materiały prasowe Zdjęcie: materiały prasowe

Robotyczne ramię TITAN ma ułatwiać inspekcję, naprawę i ulepszanie satelitów na orbicie. Ta innowacyjna konstrukcja pochodzi z warszawskiej firmy PIAP Space i została opracowana w ramach projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Prototyp inżynieryjny ramienia został już przetestowany w warunkach, które odtwarzają warunki panujące na orbicie.

Obecnie wokół Ziemi krążą tysiące obiektów aktywnych i nieaktywnych, a ich liczba rośnie z roku na rok. Ryzyko kolizji i awarii wzrasta ze względu na rosnącą gęstość obiektów w kosmosie. W związku z tym rozwój zautomatyzowanych technologii inspekcji i serwisowania na orbicie stał się najwyższym priorytetem dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i szerszego sektora lotnictwa i kosmonautyki, co podkreślono w komunikacie prasowym przekazanym PAP w środę.

W przeszłości, gdy satelita warty miliony euro ulegał awarii, konieczne było jego deorbitowanie i zastąpienie innym kosztownym satelitą. Teraz PIAP Space, spółka zależna Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów, ogłosiła pomyślne zakończenie budowy i testów prototypu narzędzia TITAN.

„Dzięki ramieniu robota TITAN (…) możliwe będzie inspekcja, naprawa i modernizacja satelitów bezpośrednio na orbicie. (…) Projekt, finansowany w ramach kontraktu ESA o wartości 2,6 mln EUR (…), pomyślnie przeszedł komplet testów w środowisku symulującym rzeczywiste warunki orbitalne. Technologia jest teraz przygotowana do następnej fazy – integracji z misjami obsługi przestrzeni kosmicznej”, czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśniono, TITAN można zamontować na satelicie serwisowym, co umożliwia mu przeprowadzanie inspekcji, przechwytywanie innego satelity lub wymianę jego komponentów, między innymi. Ramię ma zasięg do 2 metrów i jest bardzo precyzyjne, oferując dokładność pozycjonowania 0,5 mm i dokładność orientacji 0,1 stopnia.

1
Zdjęcie: materiały prasowe

Dodatkowo TITAN może być wyposażony w różne końcówki, chwytaki i manipulatory dostosowane do konkretnych misji. Urządzenie to może ułatwiać zadania takie jak przechwytywanie satelitów, naprawy lub tankowanie, między innymi.

„TITAN to najbardziej zaawansowany manipulator robotyczny opracowany w Polsce i prawdopodobnie jeden z najbardziej zaawansowanych tego typu w Europie. Zaprojektowaliśmy go nie tylko pod kątem precyzji, ale także wszechstronności. Jego modułowa konstrukcja pozwala na dostosowanie go do różnych zastosowań – zarówno orbitalnych, jak i eksploracyjnych. Ponadto odpowiednie uszczelnienia strukturalne pozwolą mu działać w zapylonych środowiskach, takich jak pokryte regolitem powierzchnie Księżyca, torując drogę do jego zastosowania w misjach eksploracji planet” – stwierdził Paweł Paśko, kierownik Sekcji Mechatroniki w PIAP Space, cytowany w komunikacie.

Prace nad projektem TITAN trwają w ramach projektu IOSHEX (In Orbit Servicing HEXagonal module), prowadzonego przez SAB Aerospace we współpracy z ESA. Inicjatywa ta przewiduje, że polskie ramię robotyczne lub jego warianty będą składać i rozmontowywać używane komponenty satelity i przenosić je do pojazdu Space Rider – bezzałogowego, wielokrotnego użytku systemu transportu kosmicznego. Moduł IOSHEX będzie pełnić funkcję stacji serwisowej na orbicie, podczas gdy Space Rider będzie transportować nowe komponenty z Ziemi i zwracać używane części do recyklingu.

1
Zdjęcie: materiały prasowe

Według komunikatu prasowego systemy takie jak TITAN mogłyby stać się operacyjne w kosmosie już w tej dekadzie.

Prototyp urządzenia zostanie zaprezentowany podczas konferencji ESA Space Security Conference w Warszawie, która odbędzie się w dniach 14-15 kwietnia. (PAP)

abu/ agt/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *