12 kwietnia w sercu Warszawy odbędzie się procesja upamiętniająca 1000. rocznicę Królestwa Polskiego i 500. rocznicę Hołdu Pruskiego. – „Pragniemy bezpiecznej przyszłości. Wyobrażamy sobie Republikę, która stawia na pierwszym miejscu dobro Polaków i wspiera ich dostatnie życie w Rzeczypospolitej. Dążymy do Polski pełnej ambicji i marzeń” – powiedział Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta popierany przez PiS, podczas spotkania.
Karol Nawrocki – kandydat na prezydenta popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, prezes Instytutu Pamięci Narodowej – na marszu z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500. rocznicy hołdu pruskiego.
administracja
W Warszawie trwa „wielki marsz” zorganizowany przez Stowarzyszenie Dziedzictwa i Tożsamości Polskiej. Wydarzenie to – promowane m.in. za pośrednictwem mediów społecznościowych Jarosława Kaczyńskiego – zostało zorganizowane z okazji 1000. rocznicy Królestwa Polskiego i 500. rocznicy Hołdu Pruskiego.
„W tym roku nasz naród i wszyscy, którzy uznają Polskę, obchodzą niezwykłe rocznice: 1000. rocznicę Królestwa Polskiego i 500 lat od hołdu pruskiego. Pomimo haniebnych narracji propagowanych w III Rzeczypospolitej, pod wpływem zewnętrznych nacisków, które nadal są widoczne w Polsce – rzeczywistość jest niezaprzeczalna” – czytamy w opisie wydarzenia. „Niewiele narodów na świecie może pochwalić się tak długą i znakomitą historią. Przez tysiąc lat Polska wspierała największą unię państw na starym kontynencie, opowiadając się za prawami i wolnościami obywatelskimi, a także wolnościami politycznymi i religijnymi. Przez dziesięciolecia była przykładem najlepszych sztuk wojennych. Rzeczpospolita wielokrotnie broniła Europy przed siłami totalitarnymi. Gdyby nie Grunwald, Chocim, Wiedeń, bitwa warszawska i Solidarność, narracja Europy mogłaby być drastycznie inna i o wiele bardziej ponura” – zauważono.
Marzec upamiętniający 1000. rocznicę Królestwa Polskiego i 500 lat Hołdu Pruskiego. Kiedy i gdzie się odbędzie?
Uczestnicy marszu, który rozpoczął się 12 kwietnia o 12:00 w Warszawie, wyruszyli spod Pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Wcześniej, o 10:30, odbyła się msza w Kościele Świętego Krzyża, w której uczestniczyli prezes PiS Jarosław Kaczyński i inni politycy partii.
Zanim rozpoczął się marsz, uczestnicy wzięli udział w próbie ustanowienia rekordu największej liczby par tańczących poloneza u bram Uniwersytetu Warszawskiego. „Niech cała Europa będzie świadkiem tego pięknego widoku w 1000. rocznicę Królestwa Polskiego” – podkreślali wcześniej organizatorzy wydarzenia.
Następnie tłum udał się na Plac Zamkowy. Wśród obecnych byli kandydat na prezydenta wspierany przez PiS, Karol Nawrocki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wiceprezes i poseł PiS Mariusz Błaszczak oraz poseł PiS Przemysław Czarnek.
Karol Nawrocki podczas marszu 12 kwietnia: Pragniemy Polski pełnej ambicji i marzeń
Przed godziną 14:00 Karol Nawrocki zwrócił się do tłumu na placu Zamkowym. Kandydat na prezydenta popierany przez PiS rozmyślał o epoce II Rzeczypospolitej, która – jak zauważył – „trwała krótko, zaledwie dwie dekady”. – „A jednak ta Rzeczpospolita wychowała całe pokolenie Polaków, którzy nosili w sercach ducha wolności pośród niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu. Ta Rzeczpospolita wychowała Polaków, którzy stawiali opór zniewoleniu, pomimo wysiłków niemieckiego narodowego socjalizmu i sowieckiego komunizmu, by unicestwić nie tylko nasze ciała, ale i nasze dusze przez prawie pięć dekad” – podkreślił.
– „Wytrwaliśmy dzięki wielkiej Solidarności robotniczej, ale także dzięki solidarności 40 pokoleń Polaków, którzy budowali i walczyli o Polskę” – stwierdził Nawrocki na placu Zamkowym. – „O tych 40 pokoleniach pamiętali nasi bohaterowie z Solidarności. To znacząca odpowiedzialność, panie i panowie. Jesteśmy to winni naszej ponad tysiącletniej przeszłości, naszemu dziedzictwu kulturowemu, naszej pamięci narodowej. Ale jesteśmy to winni także – my wszyscy tu dzisiaj, wszyscy Polacy, którzy nas obserwują – naszej przyszłości” – dodał.
Nawrocki podkreślił, że „dzisiaj musimy kontemplować Rzeczpospolitą Polską za kolejne tysiąc lat”. – „Ponieważ jesteśmy strażnikami tego dziedzictwa, tego piękna, tej korony, którą obdarzono nas, współczesnych ludzi, aby chronić, pielęgnować i zapewnić, że nie pozwolimy, aby nasza wolność została nam odebrana, ani nasza suwerenność została naruszona” – oświadczył. – „Dążymy do bezpiecznej przyszłości. Pragniemy Rzeczypospolitej, która stawia na pierwszym miejscu dobro Polaków i stara się zapewnić, aby Polacy rozwijali się w Rzeczypospolitej Polskiej. Tęsknimy za Polską bogatą w aspiracje i marzenia. Jesteśmy bowiem związani z tymi, którzy byli przed nami i z tymi, którzy przyjdą po nas” – podkreślił. Zauważył również: „tysiąclecie korony wzywa nas dzisiaj, deklarując, że Polacy nigdy nie zaakceptują mikromanii, że Polacy nigdy nie ulegną narodowej amnezji, Polacy na zawsze będą podtrzymywać swoją wolność i nigdy nie zrezygnują ze swojej suwerenności”.
Marsz 12 kwietnia w centrum Warszawy. Zakłócenia w stolicy