Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Wojna na Ukrainie wywróciła do góry nogami polski rynek małego LNG. Ta polska firma pokazuje, że w tym biznesie trzeba mieć odwagę, by bronić swojej pozycji. - Gospodarka i Biznes News

Wojna na Ukrainie wywróciła do góry nogami polski rynek małego LNG. Ta polska firma pokazuje, że w tym biznesie trzeba mieć odwagę, by bronić swojej pozycji.

Paweł Rudnicki, prezes Omne Energia SA, żywo wspomina czasy, kiedy trzeba było dokładnie tłumaczyć klientom różnice między LNG i LPG. „Kiedy 18 lat temu wszedłem do tego sektora, rynek gazu skroplonego dopiero zaczynał się rozwijać i wymagał oddolnych wysiłków” – stwierdza.

.
.

Tak zwany mały sektor LNG w Polsce obejmuje liczne energochłonne przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe, zakłady przetwórstwa rolnego i stacje tankowania pojazdów połączone z „wirtualnym” gazociągiem. Wirtualnym, ponieważ nie ma rzeczywistego gazociągu. Niemniej jednak prawie 30% gmin w Polsce nadal nie ma dostępu do sieci przesyłowej gazu. We wszystkich tych lokalizacjach skroplony gaz ziemny może być dostarczany za pośrednictwem cystern i kriogenicznych kontenerów.

Ten rynek ma duży potencjał. Rosnące koszty energii w Polsce zmuszają firmy do szukania oszczędności. LNG jest przyjazny dla środowiska, bardziej przystępny cenowo i oferuje bardziej stabilne dostawy.

Konkurencja jest zacięta. W Polsce wiele firm dostarcza gaz skroplony, a niektóre z nich są wspierane przez zagraniczne inwestycje. Tutaj konkurują o każdego klienta przede wszystkim poprzez jakość usług, ponieważ nie ma znaczących przewag cenowych – to walka z niskimi marżami. W samej Polsce jest około 200 obiektów regazyfikacji LNG.

Zmiana struktury dostaw

W latach poprzedzających luty 2022 r. wszyscy główni uczestnicy polskiego rynku niebieskiego paliwa, w tym LNG na małą skalę, zawarli umowy z Gazprom-eksport. Historycznie rynek gazu był od dziesięcioleci związany z importem tego surowca ze Wschodu.

– Poprzednik Omne Energia dostarczał skroplony gaz nie tylko w Polsce, ale także do krajów bałtyckich, Niemiec, Czech i Słowacji. Był to biznes oparty na infrastrukturze, ze znacznymi wymaganiami inwestycyjnymi, planowany przez wiele lat, a mimo to kwitnący – wspomina prezes. – Firma kupowała gaz z terminali w całej Europie – wszędzie tam, gdzie można było znaleźć korzystne ceny. Około 30 procent wolumenu osiągnięto, pozyskując LNG ze strony rosyjskiej. Obiekty skraplania gazu ziemnego znajdowały się w pobliżu granicy z Estonią, w pobliżu Łotwy i w Kaliningradzie. Polskie firmy importowały LNG z tych miejsc.

Ponadto sektor ten otrzymał znaczący impuls w 2016 r. wraz z otwarciem terminalu LNG w Świnoujściu, gdzie Orlen importuje skroplony gaz ziemny m.in. z Kataru, USA i Norwegii, i dostarcza go dystrybutorom takim jak Omne Energia. W obiegu są również niewielkie ilości LNG z zakładów produkcyjnych Orlenu w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim.

Swoją inwazją na Ukrainę Władimir Putin zakłócił ustaloną dynamikę energetyczną, która istniała w Europie od dziesięcioleci. Konflikt ten wywarł głęboki wpływ na europejski rynek gazu skroplonego, prowadząc do zasadniczych zmian w strukturach dostaw, strategiach importowych i miksach energetycznych w krajach UE. Unia Europejska nałożyła sankcje na Rosję, odwołując jej pozycję głównego dostawcy gazu do Europy – z solidarności z Ukrainą.

W konsekwencji agresja Rosji skłoniła Państwa Członkowskie do podjęcia działań mających na celu dywersyfikację źródeł energii i dróg dostaw surowców.

– W rezultacie import gazu ziemnego z Rosji spadł ze 150 mld m3 w 2021 r. do mniej niż 52 mld m3 w 2024 r. Jednocześnie import LNG stał się kluczowym aspektem strategii wielu krajów UE, zwiększając

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *