Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Czy to już rynek kupującego? „Stabilizacja cen już wkrótce” - Gospodarka i Biznes News

Czy to już rynek kupującego? „Stabilizacja cen już wkrótce”

W dokumentach notarialnych ceny mieszkań nadal rosną, podczas gdy w reklamach już spadają – tak w skrócie podsumowują najnowsze ustalenia indeksu urban.one. Oczekiwana stabilizacja cen w nadchodzących miesiącach będzie wspierana przez stale rosnącą podaż przy jednoczesnym ograniczonym popycie.

Czy to już rynek kupującego?
fot. Cara-Foto // Shutterstock

W lutym indeks urban.one dla kraju odnotował 115,73 punktów. Ta wartość była o 0,30 punktów wyższa niż w styczniu i o 3,38 punktów wyższa niż w tym samym miesiącu w 2024 r.

Indeks urban.one, który odzwierciedla największe rynki nieruchomości w Polsce, również odnotował wzrost. W lutym 2025 r. osiągnął 129,42 pkt., co oznacza wzrost o 0,62 pkt. miesiąc do miesiąca i 3,21 pkt. rok do roku.

Jednakże roczna stopa wzrostu maleje z miesiąca na miesiąc.

Czy to już rynek kupującego? „Stabilizacja cen już wkrótce” - INFBusiness
Bankier.pl

– Rynek nieruchomości ma się wkrótce ustabilizować. Popyt na nieruchomości spada, częściowo z powodu braku inicjatyw rządowych wspierających zakup mieszkań, wysokich stóp procentowych, kosztownych kredytów mieszkaniowych i spowolnienia wzrostu płac, który jest coraz wolniejszy z powodu zmniejszonej presji płacowej i ograniczonego wzrostu budżetu sektora publicznego – ocenia Małgorzata Wełnowska, starszy analityk nieruchomości w Cenatorium.

Podaż mieszkań osiąga nowe szczyty

Zauważa, że podaż osiąga niespotykane dotąd poziomy, co prawdopodobnie wywoła niewielkie korekty cen na rynku nieruchomości w nadchodzących miesiącach. Jednak małe apartamenty mogą być wyjątkiem, ponieważ mają tendencję do niższych ogólnych cen.

Wskaźnik urban.one dla Warszawy również wzrósł w ujęciu miesięcznym. Do lutego 2025 r. osiągnął 126,83 pkt. – wzrost o 0,46 pkt. w porównaniu ze styczniem i o 2,55 pkt. więcej niż w lutym 2024 r.

Mimo że najnowsze wyniki indeksu urban.one wskazują, że średnie ceny transakcyjne, czyli kwoty płacone za mieszkania, nadal rosną, to w ofertach cenowych deweloperów i stawkach publikowanych w reklamach mieszkań z drugiej ręki widać już spadki.

– Po kilku latach wzrostu następuje faza stabilizacji, a nawet korekt, korzystna dla wszystkich uczestników rynku. Miesięczne wahania stawek są niewielkie, a dynamika roczna również spada. Na rynku deweloperskim w dużych miastach spadła ona do 5-7 proc., a zaczynamy obserwować pierwsze spadki – średnia cena ofertowa mieszkania deweloperskiego w Poznaniu jest obecnie o 0,8 proc. niższa niż rok wcześniej. Dynamika roczna spada również na rynku wtórnym – zauważa Marcin Krasoń, ekspert Otodom.

Nowe apartamenty mają niższe wyceny

W Warszawie, według danych Cenatorium, średnia oferowana cena na rynku pierwotnym spadła o 2% w ujęciu miesięcznym, podczas gdy na rynku wtórnym spadła o 1% w ujęciu miesięcznym. Obniżki cen odnotowano również w Łodzi, Gdańsku i Gdyni.

Jak podkreśla Małgorzata Wełnowska, na podstawie monitoringu cen przeprowadzonego przez Cenatorium w lutym

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *