
W Poniedziałek Wielkanocny handel jest zabroniony. W związku z tym większość sklepów w Polsce pozostanie zamknięta 21 kwietnia 2025 r. Pewne wyjątki zostały określone w przepisach. Wyjaśniamy, gdzie zakupy będą możliwe drugiego dnia Wielkanocy.
W związku z przepisami ograniczającymi handel w niedziele i święta większość sklepów, w tym duże sieci handlowe, nie będzie działać w Poniedziałek Wielkanocny.
Czy sklepy są otwarte w Poniedziałek Wielkanocny?
Niemniej jednak prawo dopuszcza pewne wyjątki. Zakupy są dozwolone w małych lokalnych placówkach. Zgodnie z przepisami, te firmy mogą pozostać otwarte, jeśli właściciel jest obecny przy ladzie i pomaga klientom.
Przepisy określają listę 32 wykluczeń. Zakaz handlu nie obejmuje usług pocztowych, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 procent przychodów ze sprzedaży obiektu. Ponadto nie dotyczy cukierni, lodziarni, stacji paliw, kwiaciarni, kiosków ani kawiarni.
Niektóre sklepy franczyzowe mogą również działać na podstawie specjalnych zezwoleń. W Poniedziałek Wielkanocny otwarte mogą być placówki niektórych sieci, takich jak Żabka, Carrefour Express czy Lewiatan. Zaleca się jednak wcześniejsze sprawdzenie godzin otwarcia poszczególnych sklepów, ponieważ mogą się one różnić od regularnego harmonogramu.
Ograniczenia świąteczne nie dotyczą również kiosków samoobsługowych i całodobowych sklepów bezobsługowych.
Zakaz handlu w niedziele i święta
Ustawodawstwo stopniowo wprowadzające zakaz handlu w niedziele weszło w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz obowiązuje tylko w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. Po ostatniej poprawce ograniczenia nie obowiązują już również w trzy (wcześniej dwie) kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Naruszenie zakazu handlu w niedziele może skutkować karą grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł, a w przypadku wielokrotnego łamania przepisów grozi kara ograniczenia wolności.
Wprowadzono nowe przepisy
Poprawka weszła w życie 1 lutego, uznając 24 grudnia za dzień wolny dla wszystkich pracowników, w tym tych pracujących w handlu detalicznym, którzy wcześniej, zgodnie z ustawą o ograniczeniach w handlu w niedziele i święta, musieli pracować w Wigilię do godziny 14:00. Od tego roku trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą dniami handlowymi. Poprawka stanowi również, że pracownik handlu detalicznego nie może pracować więcej niż dwie niedziele w grudniu.
Pod koniec grudnia ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o skierowaniu ustawy o wolnej Wigilii do Trybunału Konstytucyjnego w celu dalszego rozpatrzenia, wyrażając obawy dotyczące wprowadzenia dodatkowej, pracującej niedzieli w grudniu dla pracowników handlu detalicznego.
Zakaz handlu. Niedziele specjalne
W tym roku pozostało sześć niedziel, w które zakaz handlu nie będzie obowiązywał. Te daty przypadają w 2025 r.: 27 kwietnia, 29 czerwca, 31 sierpnia, 7 grudnia, 14 grudnia i 21 grudnia.
