W 2024 r. szef MSWiA otrzymał łącznie 2310 wniosków od cudzoziemców o zezwolenia lub przyrzeczenia na nabycie nieruchomości i udziałów w spółkach, które są właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości w Polsce. Oznacza to wzrost o 38,65 proc. w porównaniu z 2023 r.

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych przyjęła sprawozdanie MSWiA dotyczące wykonania ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
Wiceminister Wiesław Leśniakiewicz poinformował, że w 2024 r. ministerstwo rozpatrzyło 2310 wniosków o wydanie zezwoleń lub promes na nabycie nieruchomości, co oznacza wzrost o blisko 40% w porównaniu z 2023 r. Spośród nich 2272 wnioski dotyczyły nieruchomości, a 38 akcji i udziałów.
Wydano 1515 decyzji zezwalających na nabycie nieruchomości, wydano 58 przyrzeczeń oraz wydano 143 decyzje odmawiające cudzoziemcom zezwolenia na pobyt.
„Wpływ na to ma kilka czynników, m.in. szczegółowa weryfikacja możliwości finansowych nabywcy, względy bezpieczeństwa państwa oraz ewentualne rekomendacje Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi” – tłumaczył Leśniakiewicz.
Podjęto także 33 decyzje zmieniające, 181 decyzji wstrzymujących postępowanie, 37 decyzji wydanych w odpowiedzi na wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy i 4340 postanowień.
Co ciekawe, w 2024 r. Minister Spraw Wewnętrznych uzyskał uprawnienia do uzyskiwania informacji i analiz finansowych od Generalnego Inspektora Nadzoru Finansowego. Ułatwia to dokładniejszą ocenę legalności środków przeznaczonych na zakup nieruchomości. Ponadto każdy zagraniczny wnioskodawca jest sprawdzany pod kątem list sankcyjnych.
Minister Administracji, w ramach swoich uprawnień ustawowych, podejmuje również działania mające na celu kontrolę legalności zagranicznych transakcji nabycia nieruchomości i akcji spółek.
W 2024 r. Minister otrzymał 38 tys. dokumentów związanych z transakcjami nabycia nieruchomości i udziałów, w których zgoda nabywcy nie była wymagana. Na tej podstawie w rejestrze odnotowano 31 tys. wpisów, w tym 30 tys. dotyczących nieruchomości i 340 dotyczących nabycia ogółu praw i obowiązków, a także udziałów w spółkach będących właścicielami lub wieczystymi użytkownikami nieruchomości.
W zakresie nabywania gruntów rolnych i leśnych, z rejestru prowadzonego przez MSWiA wynika, że w ubiegłym roku cudzoziemcy nabyli nieruchomości, w tym grunty rolne i leśne, zarówno za zgodą, jak i bez zgody, o łącznej powierzchni 5 tys. ha. W 2023 r. liczba ta wyniosła 5,6 tys. ha, a w 2022 r. – 13 tys. ha.
Justyna Kurek, Dyrektor Departamentu Zezwoleń i Koncesji MSWiA wyjaśniła, że działania ministra w tym zakresie można podzielić na dwa główne obszary – wydawanie zezwoleń na nabywanie nieruchomości oraz prowadzenie rejestrów.
Zaznaczyła, że w rejestrach znajdują się zarówno transakcje przeprowadzone za zgodą szefa ministerstwa, jak i te, które takiej zgody nie wymagają.
„Każda tego typu transakcja podlega szczegółowej kontroli przez wyznaczony zespół w departamencie” – dodała.
Podczas procedur administracyjnych dotyczących transakcji wymagających zezwolenia oceniane są kwestie związane z bezpieczeństwem państwa. Wskazała, że ministerstwo zasięga opinii różnych organów, w tym Ministra Obrony Narodowej i wyspecjalizowanych agencji, takich jak Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Komendant Główny Policji i Komendant Główny Straży Granicznej.
Kurek poinformował, że negatywne decyzje mogą również wynikać ze sprzeciwów zgłoszonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej lub Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W 2024 r. były dwa przypadki dotyczące dwóch odrębnych transakcji.
Pierwszy sprzeciw szefa MON dotyczył nieruchomości o powierzchni około 70 metrów kwadratowych w województwie lubuskim. Wnioskodawca nie kwestionował tej decyzji.
„Minister, korzystając ze swoich uprawnień w tej sprawie, nie uzasadnił wniesionego sprzeciwu” – dodał Kurek.
Drugi sprzeciw został zgłoszony przez Ministra Rolnictwa
Źródło