Tempo ekspansji polskiej gospodarki wyraźnie przewyższa średnie nie tylko strefy euro, ale także całej Unii Europejskiej. W pierwszym kwartale 2025 r. Polska stała się jednym z liderów wzrostu PKB w Europie. Jeśli wykluczymy wyjątkową sytuację w Irlandii, wyzwaniem dla nas może być tylko Chorwacja.

- W pierwszym kwartale 2025 r. PKB Polski odnotował wzrost rok do roku o 3,8% po uwzględnieniu sezonowości. Wzrost ten jest znacznie szybszy niż średnia europejska.
- Dla Unii Europejskiej odpowiedni wskaźnik wzrostu wyniósł 1,4 proc., podczas gdy w strefie euro wyniósł 1,2 proc. Te statystyki są zgodne z prognozami.
- Wadą europejskich danych PKB jest zauważalnie wysoki wkład małej Irlandii. Z kolei kilka większych krajów wypadło przeciętnie.
- Niemcy odnotowały ujemny wzrost po raz siódmy z rzędu. Węgry, Austria i Słowenia również spadły poniżej normy.
- Więcej informacji biznesowych znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
W czwartek opublikowano zestaw danych dotyczących tempa wzrostu gospodarczego w Europie. Według Głównego Urzędu Statystycznego produkt krajowy brutto (PKB) Polski wzrósł o 3,2 proc. rok do roku w pierwszym kwartale 2025 r., co jest mniej więcej zgodne z prognozami i nieznacznie wolniejsze od wzrostu odnotowanego w czwartym kwartale 2024 r. (3,4 proc.). W porównaniach kwartalnych (po uwzględnieniu korekt sezonowych) wzrost spowolnił do 0,7 proc., w porównaniu z 1,4 proc.
Po uwzględnieniu czynników sezonowych (dni kalendarzowe) nasz produkt krajowy brutto w pierwszym kwartale 2025 r. wzrósł o 3,8% w porównaniu z analogicznym kwartałem 2024 r.
Dla porównania, średni wzrost PKB w całej Unii Europejskiej wyniósł 1,4 procent rok do roku, podczas gdy strefa euro odnotowała wzrost o 1,2 procent (te liczby są zgodne z oczekiwaniami) — według Eurostatu. Ponadto, w ujęciu kwartalnym (po uwzględnieniu sezonowych korekt), wzrost Polski przewyższył zarówno UE, jak i strefę euro, gdzie PKB wzrósł o 0,3 procent (oczekiwano 0,4 procent).
Pełne dane dotyczące dynamiki PKB we wszystkich krajach UE nie zostały jeszcze opublikowane, ale analiza ekonomistów Banku Pekao sugeruje, że w pierwszym kwartale Polskę wyprzedzi najprawdopodobniej tylko Irlandia, której PKB wzrósł o 10,9% rok do roku. Wzrost ten przypisuje się wzrostowi eksportu produktów farmaceutycznych przed wprowadzeniem ceł w USA (należy zauważyć, że jest to wyjątkowy przypadek, w którym znaczną część wartości dodanej PKB generują duże korporacje międzynarodowe).
„Nie wiadomo, czy Chorwacja osiągnie podobne wyniki” – zauważyli. W czwartym kwartale 2024 r. PKB w regionie Adriatyku wzrósł o 3,8 procent rok do roku, a dane za pierwszy kwartał 2025 r. nie zostały jeszcze opublikowane. Ponadto statystyki za ten okres nie zostały jeszcze udostępnione dla Danii, Grecji, Łotwy, Luksemburga i Malty.
Znaczny wzrost PKB rok do roku można również zaobserwować w krajach takich jak Litwa (3,2%), Bułgaria (3,1%), Czechy i Holandia (oba po 2%). Niemcy, największa gospodarka w Europie, odnotowały spadek o 0,2% (ostatnie raporty wskazują, że jest to siódmy z rzędu kwartał spadku PKB rok do roku). Spadki odnotowano również na Węgrzech (0,4%), w Austrii (0,7%) i Słowenii (0,8%).
„Polska jest liderem w UE. W pierwszym kwartale 2025 r. PKB Polski wzrosło o 3,2% r/r – zgodnie z prognozami, choć wolniej niż w czwartym kwartale 2024 r. (3,4%). Jest to drugi najlepszy wynik w UE po Irlandii (10,9% r/r). Chociaż konsumpcja i inwestycje pozostają słabe, trwa ożywienie. Prognoza 3,5% r/r na 2025 r. pozostaje nienaruszona” – stwierdził Piotr Arak, główny ekonomista VeloBank, na portalu X.
„Jednakże Allianz Trade przestrzega, że wstępne dane należy interpretować ostrożnie, ponieważ opierają się na ograniczonym zestawie danych z poszczególnych krajów, który może zostać zmieniony w kolejnych ocenach. Spośród większych gospodarek Hiszpania nadal wykazuje silny wzrost, podczas gdy kraje położone dalej na północ, w szczególności Francja, Niemcy i Holandia, nadal nie osiągają swoich potencjalnych wskaźników wzrostu” – podsumowali ekonomiści z Allianz Trade.
Zobacz także: W pierwszym starciu tego roku Europa wychodzi na prowadzenie. Recesja zagraża teraz Stanom Zjednoczonym
Dodali ponadto, że Irlandia wyróżnia się w tym kontekście, znacznie przewyższając wskaźniki wzrostu innych krajów. „Pomimo że Irlandia stanowi zaledwie 4% gospodarki strefy euro, wzrost jej PKB stanowił około 36% całkowitego wzrostu strefy euro w pierwszym kwartale. Jednak biorąc pod uwagę historycznie niestabilny wzrost Irlandii i jej tendencję do znacznych rewizji, wskazane jest przeanalizowanie wzrostu strefy euro z wyłączeniem Irlandii, która wydawała się nieco mniej korzystna w ciągu ostatnich trzech kwartałów”, zauważyli.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News. Opracował: MR Udostępnij artykuł Biuletyn Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się