Energochłonne przedsiębiorstwa ze specjalnymi strefami? Preferencyjne taryfy jako zachęta

Proponowane zmiany w Prawie energetycznym mają na celu ułatwienie tworzenia Stref Zrównoważonego Rozwoju Przemysłu (SRZP), w których przedsiębiorstwa energochłonne będą miały możliwość korzystania z preferencyjnych taryf za energię elektryczną dla zastosowań przemysłowych, zgodnie z zapisami wniosku Ministerstwa Przemysłu zawartymi w porządku obrad Rady Ministrów.

Energochłonne przedsiębiorstwa ze specjalnymi strefami? Preferencyjne taryfy jako zachęta
fot. Cezary Pecold / / FORUM

„Celem tego rozporządzenia jest umożliwienie tworzenia Zrównoważonych Stref Rozwoju Przemysłu (SRZP) dla przedsiębiorstw w obszarach wymagających strategicznej interwencji (OSI). Inicjatywa ma na celu ustanowienie ram regulacyjnych, jako części procesu deregulacji, które umożliwią tworzenie SRZP, umożliwiając przedsiębiorstwom, w szczególności tym o wysokim zapotrzebowaniu na energię, dostęp do niedrogiej energii” – stwierdzono.

Ponadto zauważono, że przepisy zawarte w Prawie energetycznym obejmują zwolnienia z opłaty solidarnościowej dla przedsiębiorstw energochłonnych w SRZP i nakazują wprowadzenie preferencyjnej taryfy przemysłowej w takich strefach.

Plany zakładają również obniżenie opłat sieciowych.

Projekt ten jest inicjatywą deregulacyjną i ma na celu usunięcie zbędnych obciążeń regulacyjnych, które utrudniają działalność przemysłową.

„Aby usprawnić proces inwestycyjny na tych obszarach, proponuje się skrócenie terminów wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę i warunków przyłączenia” – podkreślono.

Ministerstwo Przemysłu twierdzi, że ze względu na geograficzne rozproszenie przemysłu i sektorów energochłonnych, a także planowane zamknięcie niektórych elektrowni węglowych w centralnej i południowej Polsce, kluczowe jest wdrożenie działań, które poprawią dostęp tych przedsiębiorstw do taniej energii ze źródeł odnawialnych.

Ministerstwo uznało, że beneficjentami nowych środków będą następujące zainteresowane strony: dostawcy energii dostarczający energię bezpośrednio do przedsiębiorstw energochłonnych; firmy posiadające długoterminowe umowy zakupu energii elektrycznej (PPA); przedsiębiorstwa energochłonne o rocznym zużyciu energii elektrycznej nie mniejszym niż 100 GWh; a także te, które planują utworzenie magazynów energii w celach stabilizacyjnych.

Przewidywany termin zatwierdzenia projektu przez rząd to drugi kwartał 2025 r. (PAP Biznes)

jz/ ana/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *