Szef banku centralnego o gotówce: „Każdy powinien mieć taką możliwość”

Stolica Szwecji, Sztokholm. Wideo archiwalne

Stolica Szwecji, Sztokholm. Archiwum wideo Reuters Archive

– Prezes Riksbanku Erik Thedéen stwierdził, że dla każdego niezwykle ważne jest posiadanie środków na płacenie za żywność, opiekę zdrowotną i leki zarówno cyfrowo, jak i gotówką. Podkreślił coraz bardziej niepewne okoliczności globalne, które obejmują zagrożenia cyberatakami i przerwami w dostawie prądu.

Na stronie internetowej Riksbanku podkreślono, jak ważne jest utrzymanie możliwości dokonywania płatności gotówkowych, ponieważ ma to zasadnicze znaczenie dla odporności systemu płatniczego i zapewnienia bezpieczeństwa w czasie kryzysów.

Erik Thedéen w sprawie płatności gotówkowych

– Każdy powinien mieć dostęp do płacenia za żywność, opiekę zdrowotną i leki, zarówno za pomocą metod cyfrowych, jak i gotówki. Rosnąca niestabilność na skalę globalną, wraz ze wzrostem cyberataków i znacznymi przerwami w dostawie prądu w południowej Europie, podkreślają konieczność zapewnienia, że płatności będą mogły być nadal przetwarzane, gdy internet zawiedzie, stwierdził Erik Thedéen, prezes Riksbanku.

Bank opowiada się również za zwiększoną odpowiedzialnością instytucji finansowych w zakresie zarządzania gotówką. Propozycja sugeruje, aby banki miały obowiązek przyjmowania depozytów gotówkowych od osób fizycznych i gwarantowały wystarczający dostęp do gotówki w całym kraju.

Ponadto Riksbank popiera umożliwienie przedsiębiorstwom wpłacania dziennych zarobków gotówkowych i wprowadzenie opcji wypłacania niewielkich kwot gotówki z banku.

Czytaj więcej: Apel do rządu w sprawie rezerw gotówkowych >>>

„Infrastruktura gotówkowa jest bardzo krucha”

Thedéen zauważył, że obecna infrastruktura gotówkowa jest wyjątkowo podatna na ataki i konieczne jest natychmiastowe podjęcie środków ustawodawczych w celu jej zabezpieczenia.

– Dla przedsiębiorstw kluczowe jest, aby móc wpłacać gotówkę i otrzymywać małe nominały. Tylko wtedy gotówka może naprawdę skutecznie działać w społeczeństwie. Banki powinny wziąć na siebie większą odpowiedzialność za gotówkę swoich klientów – zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych – podkreślił szef banku centralnego.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *