Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Aborcja w Sejmie. Posłowie zadecydowali, triumf opozycji - Gospodarka i Biznes News

Aborcja w Sejmie. Posłowie zadecydowali, triumf opozycji

Aborcja w Sejmie. Posłowie zadecydowali, triumf opozycji
Polsat News

W piątek w Sejmie posłowie głosowali w sprawie projektu ustawy o depenalizacji i dekryminalizacji aborcji. Większością głosów projekt Lewicy został odrzucony.

W piątek Sejm głosował w sprawie poselskiego projektu ustawy dotyczącej dekryminalizacji i depenalizacji pomocnictwa w aborcji.

 

Początkowo posłowie głosowali nad odrzuceniem projektu w całości. Większością głosów zadecydowano, by projekt był dalej procedowany.

Aborcja w Sejmie. Posłowie zdecydowali

W drugim głosowaniu zadecydowano o losie projektu. Przeciw nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącej depenalizacji i dekryminalizacji pomocnictwa w aborcji, głosowało 218 posłów. Za było 215. Wobec większości głosów przeciwnych, projekt został odrzucony.

 

23 parlamentarzystów nie pojawiło się na głosowaniu lub zdecydowało się na wyciągnięcie swoich kart. Drugą z wymienionych opcji wybrał m. in. wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, Roman Giertych.

Jak głosowała Trzecia Droga?

30 posłów Polski 2050 głosowało za przyjęciem projektu, dwóch było nieobecnych. PSL w większości głosował za odrzuceniem (29 głosów). Projekt poparły jedynie Maria Agnieszka Kłopotek, Urszula Pasławka, Magdalena Sroka i Jolanta Gzik-Zięba.

 

Projekt nowelizacji Kodeksu karnego został złożony przez posłów Lewicy i był jednym z czterech poselskich projektów, które po kwietniowym posiedzeniu Sejmu zostały skierowane do Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży. Członkowie komisji zajęli się nim w pierwszej kolejności.

 

Pod koniec czerwca komisja pozytywnie zaopiniowała projekt. Przewidywał on zmiany polegające przede wszystkim na dekryminalizacji pomocy w aborcji oraz przerywaniu ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży.

Próba zmian przepisów

Obecnie art. 152 k.k. mówi, że „kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech”. Przewiduje też taką samą karę za pomoc kobiecie ciężarnej w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub za nakłanianie jej do aborcji. Projektodawcy chcieli zmienić te przepisy, ponieważ wyszli z założenia, że skoro przerwanie własnej ciąży nie jest czynem karalnym, to również pomoc w aborcji nie powinna być kryminalizowana. Dlatego też projekt nowelizacji uchyla te dwa paragrafy.

Do projektu przyjęto również poprawki wiceprzewodniczącej komisji, a jednocześnie przedstawicielki wnioskodawców, posłanki Lewicy Anny Marii Żukowskiej. Posłanka wyjaśniła, że zdecydowała się na nie po wysłuchaniu głosu ekspertów. W wyniku tych poprawek wprowadzono zapis, że kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę poza przypadkami wskazanymi w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, jeżeli od początku ciąży upłynęło więcej niż 12 tygodni, podlega karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat pięciu.

WIDEO: Edukacja Zdrowotna wchodzi do szkół – Szczerze o pieniądzach odc. 229

Aborcja w Sejmie. Posłowie zadecydowali, triumf opozycji - INFBusiness

Paweł Sekmistrz / msm / polsatnews.pl/PAP

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *