Orlen Paczka może trafić pod skrzydła Poczty Polskiej. Taki scenariusz jest rozważany w resorcie aktywów państwowych, o czym poinformował wiceminister Jacek Bartmiński w Sejmie. Spółka nie planuje natomiast istotnych redukcji zatrudnienia wśród listonoszy i pracowników obsługi klienta ani likwidacji placówek pocztowych.
Podczas posiedzenia Sejmu w czwartek, Bartmiński odniósł się do planów poprawy sytuacji Poczty Polskiej, mówiąc: „Na obecnym etapie chcę jasno powiedzieć, że nie przewidujemy jakichś znaczących redukcji grupy listonoszy i grupy pracowników mających kontakt z klientami. To są grupy, które chcielibyśmy objąć szczególnego rodzaju ochroną, nie z punktu widzenia prawa pracy, ale z punktu widzenia biznesowego”.
Wiceminister aktywów państwowych odpowiedział również na pytanie posła Rafała Kasprzyka (Polska 2050) na temat potencjalnego przeniesienia Orlen Paczki do Poczty Polskiej. „Minister aktywów państwowych nie wyklucza żadnych ruchów, które mogą pomóc Poczcie Polskiej wyjść z tej zapaści, do której została doprowadzona” — stwierdził Bartmiński.
Bartmiński zapewnił również, że nowy zarząd Poczty Polskiej oraz minister aktywów państwowych nie planują likwidacji placówek pocztowych. Mimo to, zasugerował możliwość zmiany statusu niektórych punktów, mówiąc: „Oczywiście jest możliwa zmiana rangi poszczególnych punktów, (…) nie zawsze to będą urzędy pocztowe, będą być może filie urzędów pocztowych”.
Wiceminister zapowiedział także poprawę wizerunku placówek pocztowych. „Chcemy przede wszystkim zlikwidować ten bazarek (…) na placówkach pocztowych. (…) Pracownicy również się wstydzą tego, w jakich warunkach pracują i to dotyczy zarówno kwestii produktowych, obwieszenie Poczty Polskiej różnego rodzaju (…) świecidełkami, gazetkami. (…) Chcemy to zmienić” — powiedział Bartmiński.
Bartmiński odniósł się również do usługi e-doręczeń, informując, że Poczta Polska wydała „trochę ponad 90 mln zł w latach ubiegłych” na przygotowanie się do świadczenia usług drogą elektroniczną. Zauważył, że państwo polskie nie zrefundowało państwowemu operatorowi wydatków na te przygotowania.
Poczta Polska zatrudnia ponad 66 tys. pracowników i jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całej Polsce. Firma pełni funkcję pocztowego operatora wyznaczonego do 31 grudnia 2025 r. na mocy decyzji prezesa UKE z 2015 roku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło