Wiosną 2026 roku powinna być gotowa wystawa stała Muzeum Historii Polski. W salach muzealnych stoją już wielkogabarytowe eksponaty, które pokazują historię naszego państwa.
Transporter opancerzony SKOT będzie eksponowany w Muzeum Historii Polski w Warszawie
Na powierzchni ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych są już ściany sześciu galerii wystawy, która będzie opowiadać o tysiącletniej historii Polski. Na wystawie są już niektóre eksponaty, teraz jeszcze szczelnie zabezpieczone płytami pilśniowymi.
Za nimi skrywa się np. pomnik Braterstwa Broni, potocznie nazywany pomnikiem czterech śpiących, który stał na warszawskiej Pradze. Ma ilustrować historię PRL-u. Jest też lekko pochylony – jak na historycznych zdjęciach pokazujących moment jego obalenia w 1989 r. – monument Feliksa Dzierżyńskiego. Stoi też transporter opancerzony SKOT, który będzie jednym z obiektów opowiadających o stanie wojennym.
Widoczny jest też już metalowy stelaż, na którym umieszczona będzie fasada Villa Regia rezydencji zaprojektowanej przez włoskiego architekta Giovanniego Trevano na zlecenie króla Władysława IV. Elementy tego pałacu zostały zdemontowane przez Szwedów w czasie potopu, ale zatonęły w Wiśle. Zespół badawczy pod kierownictwem prof. Huberta Kowalskiego, Marcina Jamkowskiego i dr Justyny Jasiewicz wydobył z rzeki ponad 20 ton jego elementów.
Co nowego w Muzeum Historii Polski
Na wystawie stałej zaprezentowane zostaną też nowe nabytki, wśród nich kolekcja Łukaszowców, którzy przygotowali cykl obrazów pokazujących historię Polski, ale też „cudem” odnaleziony na początku tego roku, uznany dotychczas za zaginiony w czasie II wojny światowej, portret Józefa Piłsudskiego autorstwa Józefa Mehoffera.
Dr Robert Kostro, dyrektor MHP, mówi „Rzeczpospolitej”, że wystawa stała powinna być gotowa na wiosnę 2026 r. Całkowity koszt muzeum może osiągnąć kwotę 1,2 mld zł.
Jednak już teraz można w nim oglądać wystawę „Potęga opowieści”. – To wystawa o pewnym napięciu, które istnieje pomiędzy historią a pamięcią, o tym, co nas tworzy i w jaki sposób dzielimy się swoimi doświadczeniami historycznymi, w jaki sposób przekazujemy je następnym pokoleniom – opisuje Robert Kostro. To opowieść prowadząca od średniowiecznych kronik, przez malarskie interpretacje historii, przedstawienie najważniejszych publicznych świąt narodowych, twórczość Henryka Sieniewicza, ale też historię kina historycznego i zmieniających się wizji muzeów historycznych.
Zaplecze naukowo-badawcze dla innych placówek muzealnych
MHP powstaje od 2006 roku, ale jego budowa ruszyła w 2016 na warszawskiej Cytadeli. To imponujący obiekt o powierzchni 45 tys. mkw., który ma trzy kondygnacje naziemne i dwie podziemne. Placówkę zaprojektowała pracownia WXCA.
W niedostępnych miejscach znajdują się chyba najnowocześniejsze w Polsce laboratoria, w którym będą badane i odnawiane zabytkowe obiekty
W podziemiach budynku znajduje się magazyn na eksponaty, który ma być odporny nawet na uderzenia bomb. Wyżej jest sala koncertowa na prawie 600 miejsc, o doskonałej akustyce, sala kinowo-teatralna dla 135 widzów, biblioteka, sale konferencyjne i edukacyjne. W niedostępnych miejscach znajdują się chyba najnowocześniejsze w Polsce laboratoria, w którym będą badane i odnawiane zabytkowe obiekty. Jest komora fumigacyjna, w której przeprowadza się dezynfekcje i dezynsekcje m.in. starodruków, dokumentów, map. Są też pracownie konserwacji papierów suchych i mokrych, a także tkanin suchych i mokrych – w tym miejscu konserwacji poddano m.in. pas karaimski oraz mundur z czasów wojen napoleońskich. Jest też pracownia fotograficzna i sekcja digitalizacji. Jak nas informuje dr Robert Kostro, w pracownikach tych odnawiane będą eksponaty także z innych muzeów.
Odnalezione rzeźby z pałacu
Najważniejsza dla tego muzeum jest kolekcja, dla której „darem założycielskim” stał się zbiór pamiątek po premierze Kazimierzu Bartlu, przekazanych w 2007 roku przez jego córkę. Teraz mniej więcej dwie trzecie kolekcji to właśnie dary, wśród najnowszych są odnalezione niedawno rzeźby pochodzące z pałacu Brühla w Warszawie.