Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Inflacja. Wzrost cen w sklepach w listopadzie 2024 roku - Gospodarka i Biznes News

Inflacja. Wzrost cen w sklepach w listopadzie 2024 roku

Stopy procentowe. Polityka Narodowego Banku Polskiego

Stopy procentowe. Polityka Narodowego Banku PolskiegoTVN24

W listopadzie koszt codziennych zakupów w sklepach urósł w ujęciu rocznym o 5,5 procent – wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Najbardziej podrożały warzywa – o 16,6 procent, a najmniej karmy dla zwierząt – 0,2 procent.

Jak wynika z raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych” autorstwa UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito, w listopadzie tego roku ceny w sklepach detalicznych urosły średnio o 5,5 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Dotyczyło to zakupów żywności, napojów bezalkoholowych i alkoholowych oraz pozostałego asortymentu należącego do 17 kategorii. Jak zaznaczono w raporcie, dla poprzednich miesięcy wzrost ten wyniósł 5,4 procent w październiku oraz 4,9 procent we wrześniu.

Najbardziej podrożały warzywa

W raporcie wskazano, że z szybkiego szacunku wynika, że w pierwszych dziewięciu dniach grudnia wzrost cen wyniósł 5,4 procent. Był więc taki sam jak w październiku. „Teraz jest też więcej akcji promocyjnych niż przed poprzednimi świętami” – czytamy. Podkreślono także, że w listopadzie na 17 monitorowanych kategorii wszystkie zdrożały w stosunku rok do roku. Dla porównania w październiku jeden segment był na minusie, a w poprzednich miesiącach nawet po 2-3 kategorie taniały. W listopadzie najdroższe były warzywa, które podrożały średnio o 16,6 proc. rok do roku.

– Listopad to okres, w którym kończą się zbiory warzyw sezonowych w Polsce, a dostępne na rynku produkty pochodzą głównie z magazynów, chłodni lub importu. Wyższe koszty przechowywania i transportu wpływają na wzrost cen. Poza tym należy pamiętać o znacząco niższych zbiorach warzyw w tym roku – wyjaśniła dr Agnieszka Gawlik z Uniwersytetu WSB Merito.

Inflacja. Wzrost cen w sklepach w listopadzie 2024 roku - INFBusinessW ciągu roku najbardziej podrożały warzywa, aż o 16,6 procentAdobeStock

Cena masła szybko nie spadnie

Na drugim miejscu znalazły się artykuły tłuszczowe (masło, margaryna, olej itd.) ze średnią podwyżką o 10,4 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Na Europejskiej Giełdzie Energii EEX we wrześniu cena tony masła przełamała już barierę ok. 8,1 tys. euro.

– Zatem nie ma co spodziewać się obniżek na sklepowych półkach, skoro koszt zakupu na giełdzie jest wysoki. Odczuwamy też krajowe problemy, będące wynikiem suszy i powodzi, które zniszczyły pastwiska. Przez to produkcja masła zdrożała – wskazała z kolei dr Justyna Rybacka. Trzecimi najdroższymi produktami były słodycze i desery ze wzrostem o 10,2 proc. Na kolejnych pozycjach, jak poinformowano, znalazł się nabiał, który podrożał średnio o 8,1 proc., oraz owoce ze średnim wzrostem o 7,4 proc.

Inflacja. Wzrost cen w sklepach w listopadzie 2024 roku - INFBusinessTemat cen masła zagościł w przestrzeni publicznej na dobreShutterstock

CZYTAJ WIĘCEJ O ROSNĄCYCH CENACH MASŁA>>>>

Co podrożało najmniej?

Najmniej z kolei zdrożały karmy dla zwierząt – tylko o 0,2 proc. w skali roku, produkty sypkie (cukier, mąka, sól itd.) ze wzrostem o 0,4 proc. oraz chemia gospodarcza (0,6 proc.). Jak rosły ceny pozostałych produktów? W informacji dodano, że:

– artykuły dla dzieci zdrożały średnio o 2,3 proc., – dodatki spożywcze (musztardy, ketchupy, majonezy itd.) zdrożały o 2,4 proc., – napoje 7,1 proc., – pieczywo 6,9 proc., – ryby 5,5 proc., – środki higieny osobistej 4,9 proc., – wędliny 4,2 proc., – mięso 2,8 proc., – a używki 2,6 proc. Dane pochodzą z cyklicznego raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych” autorstwa UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito (dawniej Wyższych Szkół Bankowych). Zestawiono ze sobą ponad 92 tys. cen detalicznych z przeszło 46 tys. sklepów należących do 61 sieci handlowych. Badaniem objęto dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience oraz cash&carry.

Inflacja. Wzrost cen w sklepach w listopadzie 2024 roku - INFBusiness Inflacja. Wzrost cen w sklepach w listopadzie 2024 roku - INFBusiness

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *