W listopadzie koszt codziennych zakupów w sklepach urósł w ujęciu rocznym o 5,5 procent – wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Najbardziej podrożały warzywa – o 16,6 procent, a najmniej karmy dla zwierząt – 0,2 procent.
Jak wynika z raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych” autorstwa UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito, w listopadzie tego roku ceny w sklepach detalicznych urosły średnio o 5,5 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Dotyczyło to zakupów żywności, napojów bezalkoholowych i alkoholowych oraz pozostałego asortymentu należącego do 17 kategorii. Jak zaznaczono w raporcie, dla poprzednich miesięcy wzrost ten wyniósł 5,4 procent w październiku oraz 4,9 procent we wrześniu.
Najbardziej podrożały warzywa
W raporcie wskazano, że z szybkiego szacunku wynika, że w pierwszych dziewięciu dniach grudnia wzrost cen wyniósł 5,4 procent. Był więc taki sam jak w październiku. „Teraz jest też więcej akcji promocyjnych niż przed poprzednimi świętami” – czytamy. Podkreślono także, że w listopadzie na 17 monitorowanych kategorii wszystkie zdrożały w stosunku rok do roku. Dla porównania w październiku jeden segment był na minusie, a w poprzednich miesiącach nawet po 2-3 kategorie taniały. W listopadzie najdroższe były warzywa, które podrożały średnio o 16,6 proc. rok do roku.
– Listopad to okres, w którym kończą się zbiory warzyw sezonowych w Polsce, a dostępne na rynku produkty pochodzą głównie z magazynów, chłodni lub importu. Wyższe koszty przechowywania i transportu wpływają na wzrost cen. Poza tym należy pamiętać o znacząco niższych zbiorach warzyw w tym roku – wyjaśniła dr Agnieszka Gawlik z Uniwersytetu WSB Merito.
Cena masła szybko nie spadnie
Na drugim miejscu znalazły się artykuły tłuszczowe (masło, margaryna, olej itd.) ze średnią podwyżką o 10,4 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Na Europejskiej Giełdzie Energii EEX we wrześniu cena tony masła przełamała już barierę ok. 8,1 tys. euro.
– Zatem nie ma co spodziewać się obniżek na sklepowych półkach, skoro koszt zakupu na giełdzie jest wysoki. Odczuwamy też krajowe problemy, będące wynikiem suszy i powodzi, które zniszczyły pastwiska. Przez to produkcja masła zdrożała – wskazała z kolei dr Justyna Rybacka. Trzecimi najdroższymi produktami były słodycze i desery ze wzrostem o 10,2 proc. Na kolejnych pozycjach, jak poinformowano, znalazł się nabiał, który podrożał średnio o 8,1 proc., oraz owoce ze średnim wzrostem o 7,4 proc.
CZYTAJ WIĘCEJ O ROSNĄCYCH CENACH MASŁA>>>>
Co podrożało najmniej?
Najmniej z kolei zdrożały karmy dla zwierząt – tylko o 0,2 proc. w skali roku, produkty sypkie (cukier, mąka, sól itd.) ze wzrostem o 0,4 proc. oraz chemia gospodarcza (0,6 proc.). Jak rosły ceny pozostałych produktów? W informacji dodano, że:
– artykuły dla dzieci zdrożały średnio o 2,3 proc., – dodatki spożywcze (musztardy, ketchupy, majonezy itd.) zdrożały o 2,4 proc., – napoje 7,1 proc., – pieczywo 6,9 proc., – ryby 5,5 proc., – środki higieny osobistej 4,9 proc., – wędliny 4,2 proc., – mięso 2,8 proc., – a używki 2,6 proc. Dane pochodzą z cyklicznego raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych” autorstwa UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito (dawniej Wyższych Szkół Bankowych). Zestawiono ze sobą ponad 92 tys. cen detalicznych z przeszło 46 tys. sklepów należących do 61 sieci handlowych. Badaniem objęto dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience oraz cash&carry.