Fabryka sztucznej inteligencji. Krzysztof Gawkowski: Polska liderem cyfryzacji w Europie?

Fabryka sztucznej inteligencji da szansę na to, żebyśmy mogli być dzisiaj postrzegani jako lider cyfryzacji w Europie – ocenił w środę w Krakowie wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski twierdzi, że fabryka AI da szansę na bycie liderem cyfryzacji w Europie
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski twierdzi, że fabryka AI da szansę na bycie liderem cyfryzacji w Europie | Foto: Forum Polska Agencja Fotografów

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odniósł się w środę na konferencji prasowej do chęci zbudowania pierwszej w Polsce i jednej z pierwszych w Europie fabryk sztucznej inteligencji. Ma ona powstać w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Fabryka AI ma stanowić centrum badawczo-rozwojowe, które pozwoli rozwijać, współtworzyć, testować i wykorzystywać najnowsze technologie oparte na sztucznej inteligencji.

Czytaj też: „Podatek od superbogatych” i temat Ukrainy. Oto najważniejsze wątki szczytu G20

Polska może stać się liderem w Europie

„Budujemy nowe miejsce współpracy człowieka i maszyny. To ważny krok w historii Polski, technologii, cyfryzacji i życia każdego obywatela” – stwierdził wicepremier.

Cyfronet dzisiaj w mocy obliczeniowej jechał samochodem osobowym, a pieniądze, które zapewni rząd na fabrykę sztucznej inteligencji, pozwolą na to, żebyśmy się przesiedli do samolotu. Podróż samochodem a samolotem — taka różnica w mocy obliczeniowej. Fabryka sztucznej inteligencji da szansę na to, żebyśmy mogli być dzisiaj postrzegani jako lider cyfryzacji w Europie” – stwierdził minister cyfryzacji. Jego zdaniem rozwój tej technologii przyczyni się również do „suwerenności technologicznej Polski”.

Wicepremier wymienił również obszary, w których jego zdaniem rozwiązania opracowywane w nowej fabryce mogą przynieść zastosowanie.

Czytaj też: Prąd bez kabla — to możliwe. Energia elektryczna bezprzewodowo

„Dzięki lepszej analizie np. pogody będzie można przeciwdziałać szybciej powodzi, jeżeli taka by przyszła. Będziemy pracować jeszcze mocniej nad tym, żeby szybciej wprowadzać leki niezbędne do życia człowieka. Będziemy ratować życie człowieka, między innymi szybciej wykrywając raka. Będziemy pracowali nad szybszą analizą zdjęć satelitarnych, które pozwolą na lepsze zarządzanie ochrony środowiska, ale wesprą również rolnictwo” – wymieniał.

Realizacja projektu ma rozpocząć się w tym roku i zakończyć w 2025 r. AGH otrzyma na budowę Fabryki AI prawie 70 mln zł rządowej subwencji. Projekt współfinansuje Komisja Europejska.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *