Niemieckie wybory 2025: Kluczowe obietnice kampanii

Niemcy przygotowują się do przedterminowych wyborów po rozpadzie koalicji kanclerza Olafa Scholza. Głosowanie odbędzie się 23 lutego, a jego wynik ma zdecydować, które partie będą odpowiedzialne za ożywienie największej gospodarki strefy euro, stojącej w obliczu potencjalnej recesji, pisze dziennik „Financial Times”.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz | Foto: Ebrahim Noroozi/Associated Press/East News / East News
  • Niemcy przygotowują się do przedterminowych wyborów po rozpadzie koalicji kanclerza Olafa Scholza. Tradycyjne partie muszą zmierzyć się ze skrajną prawicą i lewicową formacją Sahrę Wagenknecht
  • Atak na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu wstrząsnął krajem. To będzie miało, a w zasadzie już ma, wpływ na przebieg kampanii przed przyspieszonymi wyborami do Bundestagu
  • „Financial Times” podsumował stanowiska głównych kandydatów w sprawie podatków, programów gospodarczych i świadczeń społecznych
  • Konsensus polityczny w sprawie hamulca zadłużenia i planów ożywienia przemysłu również nie jest w tych wyborach tak oczywistą kwestia jak to tradycyjnie ma miejsce w największej gospodarce UE, której w oczy zagląda widmo recesji
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

Atak na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu, przeprowadzony przez obywatela Arabii Saudyjskiej, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, wstrząsnął krajem. Dodatkowo, zagrożenie ingerencją Rosji oraz wzrost poparcia dla skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) i skrajnie lewicowej partii kierowanej przez Sahrę Wagenknecht, stanowią wyzwanie dla tradycyjnych niemieckich ugrupowań politycznych.

„Financial Times” prezentuje manifesty i obietnice wyborcze głównych partii politycznych naszych zachodnich sąsiadów. Chrześcijańscy Demokraci (CDU) pod przywództwem Friedricha Merza koncentrują swoją kampanię na bazie pro-biznesowej i antyimigracyjnej, podczas gdy socjaldemokraci z SPD i Zieloni opowiadają się za większym interwencjonizmem państwa. Sondaże sugerują, że ugrupowania, które wykluczyły współpracę z AfD, mogą być zmuszone do kompromisów w celu utworzenia większościowej koalicji po wyborach.

Stanowiska głównych kandydatów w sprawie podatków i świadczeń

Jak pisze „Financial Times”, lider CDU Friedrich Merz, który prowadzi w sondażach, uczynił centralnym punktem swojego programu obietnicę cięcia podatków. Chrześcijańscy demokraci proponują obniżenie podatków od osób prawnych do 25 proc., zniesienie podatku solidarnościowego dla osób o wysokich dochodach oraz zmniejszenie składek pracowniczych i podatku dochodowego. Aby sfinansować te działania, Merz planuje zreformować system opieki społecznej i zaostrzyć kryteria dla osób otrzymujących zasiłki.

Ustępujący kanclerz Olaf Scholz, lider SPD, koncentruje się na wsparciu gospodarstw domowych o niskich dochodach. Według „Financial Times” proponuje obniżenie podatku VAT na artykuły spożywcze, podatków dochodowych dla biedniejszych rodzin oraz podniesienie podatków dochodowych i spadkowych dla zamożniejszych obywateli. Scholz zobowiązał się również do podniesienia płacy minimalnej do 15 euro za godzinę i zapewnienia stabilnych emerytur.

Zieloni, będący częścią koalicji Scholza, planują wprowadzenie miliardowego podatku, który ma sfinansować dotacje na zieloną transformację dla gospodarstw domowych o niskich dochodach. Chcą również podnieść płacę minimalną do 15 euro i utworzyć fundusz stabilizacji emerytur.

Konsensus polityczny w sprawie hamulca zadłużenia

Jak podkreśla „Financial Times” krajowa reguła zwana Schuldenbremse, ograniczająca nowe pożyczki państwa do 0,35 proc. PKB rocznie, była głównym czynnikiem upadku koalicji Scholza. Liberalna partia FDP, kierowana przez ministra finansów Christiana Lindnera, sprzeciwiła się próbom obejścia tego mechanizmu przez SPD i Zielonych a Trybunał Konstytucyjny unieważnił budżet koalicji w 2023.

Merz nie wspomina o zmianach w hamulcu zadłużenia, który pozostaje popularny w kręgach konserwatywnych. Zamiast tego domaga się cięć wydatków o 50 mld euro w ramach reformy systemu opieki społecznej i kolejnych 50 mld euro w ramach zmian w systemie imigracyjnym. SPD i Zieloni chcą złagodzić przepisy, sugerując „umiarkowaną” reformę lub „rozsądną” zmianę w celu zwiększenia inwestycji publicznych.

Dalsza część artykułu pod wideo:

Onet Rano Finansowo: Przepis na sukces w branży medtech

Plany ożywienia przemysłu

CDU, SPD i Zieloni zobowiązują się do obniżenia cen energii elektrycznej, które zaszkodziły niemieckiemu przemysłowi. CDU pozostawia otwarte drzwi do powrotu do energii jądrowej i dąży do ograniczenia ekologicznych regulacji dla firm. SPD proponuje fundusz inwestycji infrastrukturalnych o wartości 100 mld euro i 10-procentową zachętę podatkową dla firm prowadzących inwestycje. Zieloni naciskają z kolei na zachęty inwestycyjne, aby przyspieszyć przejście na energię odnawialną.

Propozycje w sprawie imigracji

Jak zauważa brytyjski dziennik pod presją rosnącej w siłę AfD, Merz zobowiązał się do ograniczenia imigracji, rozpatrywania wniosków o azyl w krajach trzecich i przyspieszenia deportacji skazanych migrantów. SPD planuje przyspieszyć deportacje przestępców i zwiększyć zachęty do dobrowolnej repatriacji, ale sprzeciwia się rozpatrywaniu wniosków o azyl w krajach trzecich, podobnie jak Zieloni.

Polityka obronna i wsparcie dla Ukrainy

Polityka obronna i wsparcie dla Ukrainy najmocniej wydają się według „Financial Times” dzielić poglądy i plany idących do wyborów po przeciwnych stronach barykady formacji a z różnice te są najmocniej widoczne między Merzem a liderem Zielonych Robertem Habeckiem. Obaj opowiadają się za zintensyfikowaniem pomocy wojskowej dla Kijowa, w tym poprzez dostarczenie pocisków dalekiego zasięgu Taurus. Merz chce również rozszerzyć sankcje gospodarcze na Rosję. Scholz zobowiązał się do osiągnięcia celu wydatków inwestycyjnych na obronność obowiązującego w ramach NATO na poziomie 2 proc. PKB, ale prezentuje ostrożność w kwestii Ukrainy, przedstawiając się jako potencjalny mediator w konflikcie z Rosją.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *