Polski Instytut Ekonomiczny o motorach wzrostu polskiego PKB

Tempo wzrostu eksportu w październiku było „mizerne”. Zdaniem ekspertów perspektywy również są słabe, głównie z uwagi na zapaść europejskiego przemysłu. W efekcie motorem wzrostu PKB wciąż będzie popyt wewnętrzny — czytamy w opracowaniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Motorem wzrostu polskiego PKB wciąż będzie popyt wewnętrzny.
Motorem wzrostu polskiego PKB wciąż będzie popyt wewnętrzny. | Foto: Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images / Getty Images

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) zauważył, że w październiku saldo bilansu płatniczego zamknęło się nadwyżką rzędu 1 mld euro.

Dane wskazują na słabe wyniki w handlu międzynarodowym. Tempo wzrostu eksportu towarów dalej było zbliżone do 1,5 proc. r/r. Przy takich warunkach Polska wciąż osiągała deficyt w bilansie handlowym rzędu 700 mln euro” — zwrócili uwagę eksperci instytutu. Dodali, że niemniej szybko rozwijał się handel usługami (9 proc. r/r).

Według PIE tempo wzrostu eksportu w październiku było „mizerne”. „Perspektywy są słabe, głównie z uwagi na zapaść europejskiego przemysłu. W efekcie motorem wzrostu PKB wciąż będzie popyt wewnętrzny” — stwierdzili eksperci.

Dodali, że dane holenderskiego CPB wskazują, że przemysł w gospodarkach rozwiniętych znajduje się obecnie w stagnacji, a w strefie euro systematycznie słabnie od 2023 r. „Szybko rozwijają się jedynie rynki azjatyckie, ale w tym przypadku nasze relacje handlowe są umiarkowane” — zaznaczyli.

W ocenie ekspertów instytutu „nieco lepiej” prezentują się globalne oczekiwania firm eksportowych na przyszłość, choć w ich opinii optymizm w UE będzie raczej umiarkowany. „Barometr Światowej Organizacji Handlu (WTO) osiągnął w październiku poziomy, które sugerują ponadprzeciętny wzrost globalnego handlu towarami” — przekazali.

Wyjaśnili, że to efekt rosnącego frachtu w handlu morskim oraz wysokich zamówień sektora automotive. „Oba komponenty dotyczą jednak raczej państw Azji czy USA. Oceny zamówień eksportowych w badaniu PMI dalej pozostają słabe” — przyznali eksperci PIE.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 r. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, klimat i energia, gospodarka światowa, foresight gospodarczy, zrównoważony rozwój, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *