W piątek Kancelaria Prezydenta RP ogłosiła, że prezydent Andrzej Duda uchwalił ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Rozporządzenie to określa reformę urzędów pracy, która obejmuje zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i poprawę rozwoju kwalifikacji zawodowych.

Niniejsze rozporządzenie zastępuje obowiązującą od dwóch dekad Ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Inicjatywa rządowa ma na celu gruntowną modernizację instytucji rynku pracy, która została uwzględniona w Narodowym Planie Odbudowy.
Nowe prawo eliminuje zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 80% kwoty bazowej dla osób bezrobotnych, których okres kwalifikowania jest krótszy niż 5 lat. Takie osoby będą teraz otrzymywać zasiłek w wysokości 100%.
Zobacz takżeWypełnij PIT online i uzyskaj maksymalny zwrot podatku za 2024 rok.
Ponadto usunięto wymóg, który wiązał osobę bezrobotną z urzędem pracy odpowiadającym miejscu zamieszkania. Osoba bezrobotna będzie teraz mogła zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy w miejscu zamieszkania.
Ustawa przewiduje także priorytetowe wsparcie m.in. dla osób bezrobotnych z rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz bezrobotnych rodziców samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko.
Wprowadzono również modyfikacje dotyczące opracowania Indywidualnego Planu Działań (IPD). Będzie on teraz tworzony wyłącznie dla osób bezrobotnych, które są zarejestrowane przez ponad 120 dni, osób długotrwale bezrobotnych i osób poszukujących pracy w wieku 30 lat i młodszych. Obecnie IPD jest wymagany dla każdej osoby bezrobotnej w ciągu 60 dni od rejestracji.
Wymagane będzie również, aby pracownik biura utrzymywał częstszą komunikację z klientem PUP w fazie wdrażania IPD – co najmniej raz na 30 dni (w przeciwieństwie do obecnego wymogu raz na 60 dni).
Ustawa proponuje również wprowadzenie „dodatkowego stażu”, który będzie koncentrował się nie tylko na zdobywaniu umiejętności, ale także na kwalifikacjach zawodowych poprzez staż, z dodatkowym stypendium dla stażysty i premią dla pracodawcy. Zastąpi to program szkolenia zawodowego dla dorosłych, który, jak zauważyli autorzy ustawy, jest rzadko wykorzystywany, a w 2023 r. wzięło w nim udział tylko 42 osoby.
Ustanowiono również nowe przepisy dotyczące wsparcia osób poniżej 30 roku życia , które obejmują ocenę kompetencji cyfrowych osób rejestrujących się jako bezrobotni lub poszukujący pracy. Każdy PUP wyznaczy doradcę ds. zatrudnienia, który będzie pomagał młodym ludziom.
Wprowadzono pożyczkę edukacyjną do 400% przeciętnego wynagrodzenia. Środki te mogą być przeznaczone na wydatki szkoleniowe, studia podyplomowe, walidację umiejętności i wiedzy, uzyskanie dokumentów potwierdzających wiedzę i umiejętności oraz kontynuację edukacji w formalnych warunkach. Po spełnieniu określonych warunków pożyczkobiorcy będą mieli możliwość umorzenia 20% kwoty pożyczki.
Dodatkowo, wszyscy bezrobotni, niezależnie od wieku, będą mogli ubiegać się o tzw. voucher na osiedlenie się . Obecnie ta forma pomocy jest dostępna tylko dla bezrobotnych poniżej 30 roku życia.
Ponadto podniesiono do 18 lat granicę wieku dziecka niepełnosprawnego, którego koszty opieki zostaną zwrócone bezrobotnemu przez starostę.
Pracodawcy będą mogli uzyskać dofinansowanie na zatrudnienie osoby powyżej 50 roku życia lub osoby poszukującej pracy powyżej 60 roku życia w przypadku kobiet lub 65 roku życia w przypadku mężczyzn. Kwota dofinansowania może wynieść do 50% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia.
Dodatek motywacyjny dla pracowników PSZ i OHP wzrośnie z 600 zł do 1000 zł.
Ponadto unowocześniona i zautomatyzowana zostanie działalność urzędów pracy. (PAP)
kblu/ agz/