
– Z roku na rok wybór finalistów staje się coraz trudniejszy. Kaliber kandydatów jest wyjątkowy we wszystkich kategoriach – stwierdził Krzysztof Kulig, szef Kapituły Nagród Polskiej Rady Biznesu, podczas swojego wystąpienia w TVN24 BiS. Laureaci „biznesowych Oscarów” 14. edycji konkursu zostaną ogłoszeni 26 maja 2025 r.
Polska Rada Biznesu, organizacja zrzeszająca właścicieli i kadrę zarządzającą największych firm w Polsce, co roku wyróżnia wybitnych przedsiębiorców.
– Polska Rada Biznesu przyznaje nagrody w czterech kategoriach: „Sukces”, „Wizja i Innowacje”, „Działalność Społeczna”, a także przyznajemy nagrodę specjalną. Co roku wybieramy finalistów, a następnie laureatów – mówił Krzysztof Kulig w TVN24 BiS.
Podkreślił, że „cały proces selekcji kandydatów jest bardzo przejrzysty i prosty”. – Selekcji dokonuje jury składające się z 24 osób, w tym zarówno profesjonalistów biznesowych, jak i przedstawicieli świata akademickiego i sztuki. Nasze jury jest dość zróżnicowane. Proces przebiega w kilku etapach. W przypadku 14. edycji jesteśmy obecnie na etapie wybierania finalistów – zauważył.
Finaliści w kategorii „Sukces”
W kategorii „Sukces” nagroda PRB im. Jana Kulczyka przyznawana jest za realizację niezwykłej inicjatywy biznesowej, która znacząco wpłynęła na polski rynek. Finalistami są:
Piotr Wojciechowski i Adam Bartosiewicz – WB ELECTRONICS Piotr Krupa – KRUK Radosław Nawrocki – PAYPO
Finaliści w kategorii „Wizja i Innowacje”
Nagrodę PRB, przyznawaną przez Zarząd Polskiej Rady Biznesu, w kategorii „Wizja i Innowacyjność” za wdrożenie nowego, odważnego, niekonwencjonalnego pomysłu lub innowacyjnego pomysłu biznesowego, mogą otrzymać:
Maciej Góralski – VASCO ELECTRONICS GÓRALSKI GROUP Michał Zachara – KP LABS Dominik Zimakowski i Łukasz Sztejna – PORTMAN LIGHTS
Finaliści w kategorii „Działalność społeczna”
W kategorii „Działalność społeczna” o Nagrodę im. Andrzeja Czerneckiego PRB za działania mające na celu pomoc osobom i społecznościom w potrzebie będą ubiegać się następujący kandydaci :
Anna Gielewska i Wojciech Cieśla – FUNDACJA REPORTERÓW Jędrzej Witkowski – FUNDACJA CENTRUM EDUKACJI OBYWATELSKIEJ Robert Manz – FUNDACJA VALORES
Celem nagrody
– Naszym celem jest, aby poprzez nagrodę, przedstawić te przedsiębiorstwa szerszej publiczności – powiedział Krzysztof Kulig w rozmowie z TVN24 BiS.
– Co roku finaliści są fascynujący. W tym roku możemy powiedzieć, że są szczególnie intrygujący, bo w kategorii „Wizja i innowacja” mamy firmę zajmującą się masową produkcją elektronicznych translatorów na eksport globalny, a także inną, która jest pionierem sztucznej inteligencji w kosmosie, wystrzeliwując pierwsze nanosatelity, które powstaną w Polsce – dodał.
Na pytanie, czy nagroda PRB odzwierciedla stan polskiego biznesu, Kulig odpowiedziała: „oczywiście”.
– Widać to szczególnie w kategorii „Sukces”, która skupia się na firmach bardziej ugruntowanych (…) Nie mówimy już o firmach, których przychody liczone są w dziesiątkach milionów, mówimy o firmach, które obecnie generują miliardy złotych – wskazała Kulig.
– Jeśli chodzi o kategorię „Wizja i Innowacje”, to nie są to przedsięwzięcia bazujące na niezrealizowanych pomysłach, ale firmy, które aktywnie sprzedają swoje koncepcje, generując wymierne przychody – dodał.
– Możemy stwierdzić, że co roku wybór staje się coraz trudniejszy, ponieważ w każdej kategorii mamy kandydatów wysokiej jakości – podsumował przewodniczący Kapituły Nagród Polskiej Rady Biznesu.