Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Optymizm w polskiej gospodarce. Wskaźnik klimatu biznesowego rośnie piąty raz z rzędu - Gospodarka i Biznes News

Optymizm w polskiej gospodarce. Wskaźnik klimatu biznesowego rośnie piąty raz z rzędu

Jak podał Polski Instytut Ekonomiczny, w kwietniu Miesięczny Wskaźnik Klimatu Biznesowego wzrósł o 1,2 pkt. w ujęciu miesięcznym i wyniósł 102,9 pkt.

Optymizm w polskiej gospodarce. Wskaźnik klimatu biznesowego rośnie piąty raz z rzędu
zdjęcie: Kuba Puchajda // Shutterstock

Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że jest to najwyższy wynik odnotowany w tym roku, odpowiadający poziomowi z lutego i jednocześnie o 2,6 punktu wyższy niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. W związku z tym kwietniowy wynik MIK potwierdza, że indeks utrzymuje się powyżej neutralnej granicy przez pięć kolejnych miesięcy.

Wynik MIK za kwiecień przekraczający próg neutralny (100 punktów) był pod wpływem czterech czynników: wartości sprzedaży, zatrudnienia, płac i płynności finansowej. Wszystkie te odczyty są powyżej poziomu neutralnego. Ponadto nastąpił wzrost wartości sprzedaży, nowych zamówień i inwestycji w ujęciu miesięcznym.

Wyniki pokazują, że korzystny wynik MIK w kwietniu wynikał przede wszystkim z czterech czynników: sprzedaży, zatrudnienia, wynagrodzeń i płynności finansowej — wszystkie przekraczające poziomy neutralne.

Po raz pierwszy od listopada 2023 r. wartość sprzedaży przekroczyła 100 punktów , osiągając 101,8 punktów (wzrost o 7,3 punktu miesiąc do miesiąca i 9,2 punktu rok do roku). Inwestycje również odnotowały wzrost, osiągając najwyższy poziom od listopada 2023 r. na poziomie 90,6 punktów (wzrost o 5,9 punktu miesiąc do miesiąca), wraz z nowymi zamówieniami na poziomie 96,7 punktów (wzrost o 4,9 punktu miesiąc do miesiąca).

Autorzy badania zauważają, że trzy komponenty MIK — zatrudnienie, płace i płynność finansowa — utrzymują się powyżej poziomów neutralnych, chociaż odnotowują spadki zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym.

Największy spadek odnotowano w składniku płac, który zmniejszył się o 6,5 punktu procentowego do 110,6 punktu, osiągając najniższy poziom w roku 2025.

Wskaźnik zatrudnienia (100,8 punktów) również spadł o 2,4 punktu w ujęciu miesięcznym.

W przypadku komponentu płynności finansowej odnotowano spadek o 2,3 pkt. w ujęciu miesięcznym, utrzymuje się on jednak nadal na bardzo wysokim poziomie (121,1 pkt.).

„Utrzymujące się na wysokim poziomie wartości wskaźników zatrudnienia i płynności, pomimo spadków, świadczą o stabilnym otoczeniu ekonomicznym badanych przedsiębiorstw i ich zdolności do utrzymania zatrudnienia nawet przy rosnących kosztach pracy” – stwierdzono.

Składowa zdolności produkcyjnych nadal znajduje się poniżej poziomu neutralnego (95,1 pkt.), co wskazuje – podobnie jak w poprzednich miesiącach – że firmy nadal dysponują nadwyżkami zasobów w stosunku do swoich zamówień i przewidywanych zmian popytu na kolejny miesiąc. (PAP Biznes)

mapa/ ana/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *