Jak podał Polski Instytut Ekonomiczny, w kwietniu Miesięczny Wskaźnik Klimatu Biznesowego wzrósł o 1,2 pkt. w ujęciu miesięcznym i wyniósł 102,9 pkt.

Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że jest to najwyższy wynik odnotowany w tym roku, odpowiadający poziomowi z lutego i jednocześnie o 2,6 punktu wyższy niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. W związku z tym kwietniowy wynik MIK potwierdza, że indeks utrzymuje się powyżej neutralnej granicy przez pięć kolejnych miesięcy.
Wynik MIK za kwiecień przekraczający próg neutralny (100 punktów) był pod wpływem czterech czynników: wartości sprzedaży, zatrudnienia, płac i płynności finansowej. Wszystkie te odczyty są powyżej poziomu neutralnego. Ponadto nastąpił wzrost wartości sprzedaży, nowych zamówień i inwestycji w ujęciu miesięcznym.
Wyniki pokazują, że korzystny wynik MIK w kwietniu wynikał przede wszystkim z czterech czynników: sprzedaży, zatrudnienia, wynagrodzeń i płynności finansowej — wszystkie przekraczające poziomy neutralne.
Po raz pierwszy od listopada 2023 r. wartość sprzedaży przekroczyła 100 punktów , osiągając 101,8 punktów (wzrost o 7,3 punktu miesiąc do miesiąca i 9,2 punktu rok do roku). Inwestycje również odnotowały wzrost, osiągając najwyższy poziom od listopada 2023 r. na poziomie 90,6 punktów (wzrost o 5,9 punktu miesiąc do miesiąca), wraz z nowymi zamówieniami na poziomie 96,7 punktów (wzrost o 4,9 punktu miesiąc do miesiąca).
Autorzy badania zauważają, że trzy komponenty MIK — zatrudnienie, płace i płynność finansowa — utrzymują się powyżej poziomów neutralnych, chociaż odnotowują spadki zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym.
Największy spadek odnotowano w składniku płac, który zmniejszył się o 6,5 punktu procentowego do 110,6 punktu, osiągając najniższy poziom w roku 2025.
Wskaźnik zatrudnienia (100,8 punktów) również spadł o 2,4 punktu w ujęciu miesięcznym.
W przypadku komponentu płynności finansowej odnotowano spadek o 2,3 pkt. w ujęciu miesięcznym, utrzymuje się on jednak nadal na bardzo wysokim poziomie (121,1 pkt.).
„Utrzymujące się na wysokim poziomie wartości wskaźników zatrudnienia i płynności, pomimo spadków, świadczą o stabilnym otoczeniu ekonomicznym badanych przedsiębiorstw i ich zdolności do utrzymania zatrudnienia nawet przy rosnących kosztach pracy” – stwierdzono.
Składowa zdolności produkcyjnych nadal znajduje się poniżej poziomu neutralnego (95,1 pkt.), co wskazuje – podobnie jak w poprzednich miesiącach – że firmy nadal dysponują nadwyżkami zasobów w stosunku do swoich zamówień i przewidywanych zmian popytu na kolejny miesiąc. (PAP Biznes)
mapa/ ana/