Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Kiedy kolejny szczyt zachorowań na Covid-19? Co z maseczkami? Ekspert odpowiada - Gospodarka i Biznes News

Kiedy kolejny szczyt zachorowań na Covid-19? Co z maseczkami? Ekspert odpowiada

Maseczki pozwalają ograniczyć transmisję wirusa i chronią przed zakażeniem. To obok mycia rąk i szczepień ochronnych najlepszy sposób na uniknięcie choroby – mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, mikrobiolożka z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Kiedy kolejny szczyt zachorowań na Covid-19? Co z maseczkami? Ekspert odpowiada - INFBusiness

Prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska, z-ca dyrektora Instytutu Nauk Biologicznych, Katedra Wirusologii i Immunologii UMCS.

Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Pojawiają się informacje o kolejnej, rosnącej fali zachorowań na Covid-19. Ale skąd to możemy wiedzieć, skoro odchodzi się od testowania chorych?

Rzeczywiście, dysponujemy na ten temat bardzo szczątkowymi informacjami, więc trudno wyrokować, jaka jest obecnie fala zachorowań. Pośrednio o rosnącej liczbie chorych świadczą wypowiedzi lekarzy, rosnąca liczba sprzedawanych testów wykrywających wirusa SARS-Cov-2 (trzykrotny wzrost w sierpniu w porównaniu do maja). A w Warszawie dodatkowo wykryto wzrost ilości materiału genetycznego koronawirusa w ściekach. 

Czy powinno się wrócić do powszechnego testowania?

To byłoby uzasadnione w momencie, gdybyśmy dysponowali lekami. Zaordynowanie Paxlovidu w ciągu trzech dni od wykrycia zakażenia SARS-CoV-2 pozwala na znaczące złagodzenie przebiegu choroby. To byłoby dobrym rozwiązaniem w przypadku osób starszych czy innych z grup ryzyka, osób z chorobami współistniejącymi, leczących się onkologicznie czy po transplantacjach. Dziś ten lek może sprowadzi apteka po okazaniu recepty, ale kosztuje on ok. 6 tys. zł. Mało którego seniora na to stać, a w dodatku sprowadzanie zza granicy zawsze wydłuża rekomendowany moment jego przyjęcia.

Polska powinna dysponować pewną rezerwą tego leku?

Zdecydowanie tak. Myślę, że powinien być on refundowany przynajmniej dla osób starszych i z grupy ryzyka.

MZ i GIS prognozują, że szczyt tej fali przypadnie na początek października. Czy pani zgadza się z tymi prognozami?

Tak, myślę, że szczyt zachorowań związany będzie z powrotem dzieci do szkół i zakończeniem sezonu urlopowego. 

Czy możliwe jest, że dominującym stanie się wariant wirusa odpowiadający za cięższy przebieg choroby czy wyższą śmiertelność?

Obecnie najszybciej rozprzestrzenia się FLIRT, czyli nowa grupa wariantów SARS-CoV-2, obejmująca szczepy KP.1-3 oraz w dalszym ciągu JN.1 z grupy Omikronu. Myślę, że nie należy się spodziewać tak ciężkiego przebiegu infekcji, jak to miało miejsce w pierwszych falach pandemii.

Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski zapowiedział, że będzie rekomendował przywrócenie maseczek. Popiera pani to rozwiązanie?

Zdecydowanie tak, zwłaszcza w miejscach publicznych, komunikacji miejskiej czy w przychodniach zdrowia. Maseczki spełniają swoją rolę, pozwalają ograniczyć transmisję wirusa i chronią przed zakażeniem. To obok mycia rąk i szczepień ochronnych najlepszy sposób na uniknięcie choroby – nie tylko Covid-19, ale też grypy czy RSV.  

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *