Sondaż: Polacy oceniają pontyfikat Franciszka jednoznacznie

„Jak oceniasz pontyfikat papieża Franciszka?” – takie pytanie zadawano uczestnikom badania SW Research dla portalu rp.pl.
Sondaż: Polacy oceniają pontyfikat Franciszka jednoznacznie - INFBusiness

Trumna ze szczątkami papieża Franciszka w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie

Zdjęcie: REUTERS/Yara Nardi

arbiter

Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia około 7:35 rano z powodu udaru, który doprowadził do śpiączki. Bezpośrednią przyczyną śmierci była niewydolność serca. Pogrzeb papieża zaplanowano na 26 kwietnia w Watykanie.

Jakim typem papieża był Franciszek?

Franciszek (Jorge Mario Bergoglio) był 266. papieżem Kościoła katolickiego, co oznaczało pierwszy raz, gdy papież pochodził z Ameryki Łacińskiej (był z Argentyny). Jego pontyfikat rozpoczął się w 2013 r. po rezygnacji papieża Benedykta XVI. Franciszek przewodził Kościołowi przez nieco ponad 12 lat.

Franciszka postrzegano jako postać reprezentującą postępowe skrzydło Kościoła, opowiadającą się za bardziej inkluzywnym Kościołem. Krytykował nadmierny przepych Kościoła i nie zdecydował się na zamieszkanie w Pałacu Apostolskim, decydując się zamiast tego na Casa Santa Marta, rezydencję przeznaczoną dla gości Watykanu; po wyborze pojawił się na balkonie bez tradycyjnego czerwonego mucetu obszytego gronostajem.

Wprowadził bardziej kooperacyjne podejście do zarządzania Kościołem. Jak zauważył Tomasz Krzyżak w „Rzeczpospolitej”, „zaprosił kilku kardynałów, aby zostali jego najbliższymi doradcami, z którymi pracował nad reformą Kurii Rzymskiej”. Podczas swojej kadencji zwołał pięć synodów. Zezwolił osobom świeckim – w tym kobietom – na zajmowanie pewnych stanowisk w Kurii Rzymskiej. Zezwolił również osobom rozwiedzionym w nowych związkach na przyjmowanie komunii. Zajął stanowisko przeciwko nadużyciom seksualnym w Kościele, w szczególności znosząc tajemnicę papieską dotyczącą przestępstw seksualnych.

Po wybuchu wojny między Rosją a Ukrainą stanowisko papieża w sprawie konfliktu wywołało znaczącą debatę. Franciszek powstrzymał się od jednoznacznego potępienia Rosji i zasugerował w wywiadzie krótko po rozpoczęciu wojny, że działania NATO potencjalnie przyczyniły się do konfliktu. Wielokrotnie utożsamiał cierpienie rosyjskich i ukraińskich ofiar i krytykował dostarczanie broni Ukrainie, twierdząc, że prowadzi to do dalszej eskalacji.

Sondaż: 74 proc. Polaków pozytywnie ocenia pontyfikat papieża Franciszka

Zdjęcie: rp.pl/Weronika Porębska

Zapytaliśmy uczestników ankiety SW Research dla rp.pl o ich poglądy na temat pontyfikatu papieża Franciszka.

W odpowiedzi na to pytanie 25,2% ankietowanych wskazało odpowiedź „bardzo dobrze”.

48,8 proc. respondentów oceniło pontyfikat Franciszka pozytywnie.

9,2% uczestników wyraziło negatywną opinię na temat pontyfikatu papieża.

Pontyfikat papieża Franciszka został oceniony bardzo negatywnie przez 1,7% respondentów.

15,2% uczestników nie miało zdania na ten temat.

(Liczby te nie sumują się do 100% ze względu na zaokrąglenie do najbliższej liczby dziesiętnej)

Ogółem odsetek osób, które pozytywnie oceniają pontyfikat papieża Franciszka wynosi 74%, podczas gdy 10,9% ma o nim negatywne zdanie.

– Poprzednie papiestwo częściej kobiety (78%) oceniają jako dobre lub bardzo dobre niż mężczyźni (70%). Odsetek osób wyrażających pozytywne opinie maleje wraz z wiekiem (77% dla osób poniżej 24 roku życia, 73% dla osób powyżej 50 roku życia). Prawie 8 na 10 osób (79%) zarabiających od 5001 do 7000 zł netto pozytywnie ocenia działania Franciszka, podobnie jak podobny odsetek (81%) respondentów z miejscowości poniżej 20 000 mieszkańców – komentuje wyniki badania Dorota Cywińska, starszy kierownik projektu w SW Research.

Metodologia badań

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników internetowego panelu SW Panel w dniach 23-24 kwietnia 2025 r. Analiza objęła próbę 800 użytkowników Internetu w wieku 18 lat i starszych. Próba została wybrana losowo metodą kwotową. Struktura próby została dostosowana za pomocą wag analitycznych, aby odzwierciedlić cechy demograficzne Polaków powyżej 18 roku życia istotne dla tematu badania. W konstrukcji wag uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *