Zdjęcie: Adobe Stock
Według najnowszych statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w ostatnim półwieczu szczepienia zapobiegły 154 milionom przedwczesnych zgonów na świecie, głównie wśród małych dzieci.
Raport opublikowano w związku z Europejskim Tygodniem Szczepień, który potrwa do 3 maja.
WHO podkreśla, że szczepienia stanowią najskuteczniejszy sposób ochrony ludzkiego życia, szczególnie dzieci, ale także dorosłych. W rezultacie co minutę w ciągu roku unika się sześciu przedwczesnych zgonów. Znaczna część uratowanych to niemowlęta poniżej pierwszego roku życia, zapobiegając 101 milionom zgonów rocznie.
Szczepienia chronią przede wszystkim przed śmiercią z powodu takich chorób jak odra, tężec, krztusiec i gruźlica, a także przed zakażeniami wywoływanymi przez bakterię Haemophilus influenzae typu b (prowadzącą do ciężkiego zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowych i sepsy), dwoinką zapalenia płuc, polio, żółtą febrą, zapaleniem wątroby typu B, błonicą, japońskim zapaleniem mózgu i dwoinką zapalenia opon mózgowych.
Niesamowite 60% uratowanych dzięki szczepieniom istnień (94 miliony) przypisuje się odrze, poważnej chorobie wirusowej o niezwykle wysokiej zaraźliwości, prowadzącej do poważnych powikłań nawet po latach. Raport WHO wskazuje, że szczepienia przeciwko tej chorobie odegrają kluczową rolę w zapobieganiu przedwczesnym zgonom na całym świecie w przyszłości.
Pozostałe 40 procent przedwczesnych zgonów, którym można zapobiec dzięki szczepieniom, stanowią inne choroby zakaźne. Ponad połowa spadku śmiertelności dzieci występuje w Afryce.
Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, podkreśla, że szczepienia całkowicie wyeliminowały ospę i znacznie zmniejszyły liczbę zachorowań na polio. „Dzięki badaniom, inwestycjom i współpracy można uratować jeszcze więcej istnień w ciągu najbliższych 50 lat” – stwierdza na stronie internetowej WHO.
Szczepienia przeciwko polio uratowały ponad 20 milionów osób na całym świecie przed paraliżem związanym z tą chorobą w ciągu ostatnich 50 lat. Szacuje się, że osoby oszczędzone przez szczepienia we wczesnym dzieciństwie żyły średnio 66 lat. Oznacza to, że w ciągu ostatniego półwiecza szczepienia przyczyniły się do 10,2 biliona lat zdrowego życia dla wszystkich uratowanych na całym świecie.
WHO przypomina nam, że nadal istnieje potrzeba opracowania szczepionki i zajęcia się zaległościami w wysiłkach na rzecz szczepień, które pojawiły się podczas pandemii Covid-19. W tym czasie około 67 milionów dzieci opuściło jedno lub dwa szczepienia. W 2022 r. 33 miliony dzieci nie zostało zaszczepionych przeciwko odrze (22 miliony nie otrzymało pierwszej dawki, a 11 milionów nie otrzymało drugiej).
Aby osiągnąć pełną ochronę przed odrą, niemal cała populacja musi zostać zaszczepiona dwiema dawkami, co oznacza, że konieczne jest przynajmniej 95% pokrycia. Tymczasem na świecie 83% dzieci otrzymało jedną dawkę takiej szczepionki, a tylko 74% otrzymało dwie dawki. W związku z tym epidemie odry stają się coraz częstsze, nawet w najbardziej rozwiniętych krajach, jak ostatnio zaobserwowano w Stanach Zjednoczonych.
(PAPKA)
Zbigniew Wojtasiński
zbw/ zan/