Ponad 1/3 MŚP obawia się spadku bezpieczeństwa finansowego

35 proc. przedstawicieli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw obawia się obniżenia poziomu bezpieczeństwa finansowego swojej firmy w ciągu najbliższego roku – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów (KRD). Taki niepokój deklarują głównie przedstawiciele branży produkcyjnej.

Ponad 1/3 MŚP obawia się spadku bezpieczeństwa finansowego
fot. Aliona Hradovskaya / / Shutterstock

Jak wynika z badania KRD, 35 proc. przedstawicieli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wyraża obawy dotyczące obniżenia poziomu bezpieczeństwa finansowego swojej firmy w ciągu najbliższych 12 miesięcy. 34 proc. nie martwi się tą kwestią, a niezdecydowanych jest 31 proc.

Wskazano, że największe obawy o pogorszenie swojego bezpieczeństwa finansowego w ciągu najbliższych 12 miesięcy towarzyszą przedstawicielom firm produkcyjnych – zadeklarowało je 67 proc. przedsiębiorstw z tej branży. Drugim sektorem zdradzającym największy niepokój o własne bezpieczeństwo finansowe jest budownictwo (40 proc.). Z kolei w branżach usługowej i handlowej obawy odczuwa co trzeci przedstawiciel MŚP. A w branży transportowej – co czwarty.

ReklamaZobacz takżeProwadzisz firmę? Możesz odebrać nawet 3000 zł w bonusach za Konto Firmowe Online w Santander Banku Polska. Bezwarunkowe 0 zł za otwarcie i prowadzenie

"Im mniejszy podmiot, tym częściej przyznaje się do niepewności" – twierdzą autorzy badania. Wśród mikrofirm (zatrudniających poniżej 10 osób), niepokój w tym temacie zadeklarowało 35 proc., w grupie małych firm (od 10 do 49 pracowników) 3 na 10, a średnich (od 50 do 250 zatrudnionych) – 21 proc.

Natomiast pod względem regionów kraju, spadku bezpieczeństwa finansowego najbardziej obawiają się firmy z woj. lubelskiego (54 proc.), kujawsko-pomorskiego (47 proc.) i pomorskiego (45 proc.). Z kolei największy spokój pod tym względem deklarują firmy z Lubuskiego, w którym tylko 2 proc. ma takie obawy, a także z Łódzkiego (14 proc.) i Małopolskiego (16 proc.).

Na pytanie, z jakich usług firma planuje skorzystać w ciągu najbliższych 12 miesięcy celem zwiększenia swojego bezpieczeństwa finansowego, 2/5 respondentów wskazało na profesjonalne usługi księgowe i rachunkowe. 27 proc. z kolei będzie posiłkować się leasingiem i tyle samo usługami prawnymi, a 1/5 zamierza sprawdzać wiarygodność finansową kontrahentów i prowadzić monitoring w tym zakresie. Wpisywanie dłużników do biur informacji gospodarczej, np. do KRD, planuje 12 proc.

Z kolei 1 na 10 firm zamierza wziąć kredyt lub pożyczkę i tyle samo sięgnie po faktoring (zamiana faktur na gotówkę). Z usług windykacyjnych planuje skorzystać 15 proc.

W celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa finansowego, 40 proc. przedstawicieli MŚP zamierza w ciągu najbliższego roku gromadzić oszczędności i rezerwy. Pod względem branż takie działania deklaruje przede wszystkim budownictwo (49 proc.). 37 proc. będzie z kolei na bieżąco kontrolować i obniżać koszty, a 3 na 10 MŚP planuje zwiększyć nakłady na inwestycje poprawiające efektywność prowadzonej działalności. "Tu także prym wiodą firmy budowlane: optymalizację wydajności zapowiada 39 proc. z nich" – podkreślono.

Zgodnie z wynikami badania, wśród innych działań zwiększających bezpieczeństwo finansowe jedna piąta przedsiębiorstw wymieniła podnoszenie marży, rozliczanie się tylko za gotówkę, ograniczanie lub zmianę asortymentu czy pakietu usług oraz skracanie kontrahentom terminów płatności.

Średniej wielkości przedsiębiorstwa zamierzają w najbliższych 12 miesiącach przede wszystkim skoncentrować się na bieżącej kontroli lub obniżce kosztów (56 proc.), z kolei mikrofirmy zapowiadają w pierwszej kolejności gromadzenie nadwyżki finansowej (40 proc.).

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej przez firmę TGM Research, w sierpniu 2024 r., na grupie 409 mikro-, małych i średnich firm, metodą CAWI. Odpowiedzi udzielały wyłącznie osoby decyzyjne: kierownictwo wyższego i średniego szczebla, zarząd, właściciel firmy. (PAP)

fos/ malk/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *