Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
W tych krajach UE młodzi najpóźniej wyprowadzają się od rodziców, Polacy na czele stawki - Gospodarka i Biznes News

W tych krajach UE młodzi najpóźniej wyprowadzają się od rodziców, Polacy na czele stawki

W 2023 r. młodzi w UE wyprowadzali się z domu, mając średnio 26,3 roku. Najpóźniej opuszczali dom rodzinny Chorwaci (31,8 roku), najwcześniej Finowie (21,4 roku). Polacy wyprowadzali się średnio w wieku 27,1 roku – wynika z raportu Eurostatu.

W tych krajach UE młodzi najpóźniej wyprowadzają się od rodziców, Polacy na czele stawki
fot. PeopleImages.com – Yuri A / / Shutterstock

Najdłużej w domach rodzinnych, poza Chorwatami, mieszkali też Słowacy (średni wiek wyprowadzki: 31 lat), Grecy (30,6), Hiszpanie (30,4), Bułgarzy i Włosi (30 lat). Najkrócej, poza Finami, Szwedzi i Duńczycy (21,8) oraz Estończycy (22,8 roku).

Jak pokazują statystyki, ogólnie wiek młodych Europejczyków wyprowadzających się z domu w ostatnich latach niewiele się zmienił: w 2023 r. wynosił od średnio 26,3 roku, w 2022 r. – 26,4 roku. Różnice są widoczne w przypadku poszczególnych krajów członkowskich – np. w 2022 r. Polacy wyprowadzali się z domu średnio w wieku 28,2 roku, rok temu – już o rok wcześniej.

Raport ujawnił, że jedna czwarta młodych mieszka w przeludnionych gospodarstwach domowych. Uznaje się, że dana osoba mieszka w przeludnionym gospodarstwie domowym, jeśli nie dysponuje ono przynajmniej jednym pokojem na parę, osobę w wieku co najmniej 18 lat, dwie osoby w wieku 12-17 lat lub parę dzieci w wieku poniżej 12 lat.

W ubiegłym roku w zatłoczonych domach mieszkało 26 proc. Europejczyków w wieku 15-29 lat. Wskaźnik przeludnienia wśród młodych wynosi ponad 9 pkt proc. więcej niż w przypadku całej populacji; ogólnie w przeludnionych gospodarstwach domowych mieszka 16,8 proc. Europejczyków.

W tych krajach UE młodzi najpóźniej wyprowadzają się od rodziców, Polacy na czele stawki - INFBusiness
Eurostat

Jeśli chodzi o kraje członkowskie, to w najbardziej przeludnionych domach mieszkają młodzi Rumuni – z sytuacją taką boryka się więcej niż co drugi młody w tym kraju (59,4 proc.), "tłoczno" jest też w Bułgarii (55,3 proc.) i na Łotwie (54,8 proc.). Najniższe wskaźniki odnotowano natomiast na Malcie (3,9 proc.), Cyprze (4 proc.) i w Irlandii (4,4 proc.). Z problemem przeludnienia w domach boryka się też 43,4 proc. młodych Polaków.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *