W tych krajach UE młodzi najpóźniej wyprowadzają się od rodziców, Polacy na czele stawki

W 2023 r. młodzi w UE wyprowadzali się z domu, mając średnio 26,3 roku. Najpóźniej opuszczali dom rodzinny Chorwaci (31,8 roku), najwcześniej Finowie (21,4 roku). Polacy wyprowadzali się średnio w wieku 27,1 roku – wynika z raportu Eurostatu.

W tych krajach UE młodzi najpóźniej wyprowadzają się od rodziców, Polacy na czele stawki
fot. PeopleImages.com – Yuri A / / Shutterstock

Najdłużej w domach rodzinnych, poza Chorwatami, mieszkali też Słowacy (średni wiek wyprowadzki: 31 lat), Grecy (30,6), Hiszpanie (30,4), Bułgarzy i Włosi (30 lat). Najkrócej, poza Finami, Szwedzi i Duńczycy (21,8) oraz Estończycy (22,8 roku).

Jak pokazują statystyki, ogólnie wiek młodych Europejczyków wyprowadzających się z domu w ostatnich latach niewiele się zmienił: w 2023 r. wynosił od średnio 26,3 roku, w 2022 r. – 26,4 roku. Różnice są widoczne w przypadku poszczególnych krajów członkowskich – np. w 2022 r. Polacy wyprowadzali się z domu średnio w wieku 28,2 roku, rok temu – już o rok wcześniej.

Raport ujawnił, że jedna czwarta młodych mieszka w przeludnionych gospodarstwach domowych. Uznaje się, że dana osoba mieszka w przeludnionym gospodarstwie domowym, jeśli nie dysponuje ono przynajmniej jednym pokojem na parę, osobę w wieku co najmniej 18 lat, dwie osoby w wieku 12-17 lat lub parę dzieci w wieku poniżej 12 lat.

W ubiegłym roku w zatłoczonych domach mieszkało 26 proc. Europejczyków w wieku 15-29 lat. Wskaźnik przeludnienia wśród młodych wynosi ponad 9 pkt proc. więcej niż w przypadku całej populacji; ogólnie w przeludnionych gospodarstwach domowych mieszka 16,8 proc. Europejczyków.

W tych krajach UE młodzi najpóźniej wyprowadzają się od rodziców, Polacy na czele stawki - INFBusiness
Eurostat

Jeśli chodzi o kraje członkowskie, to w najbardziej przeludnionych domach mieszkają młodzi Rumuni – z sytuacją taką boryka się więcej niż co drugi młody w tym kraju (59,4 proc.), "tłoczno" jest też w Bułgarii (55,3 proc.) i na Łotwie (54,8 proc.). Najniższe wskaźniki odnotowano natomiast na Malcie (3,9 proc.), Cyprze (4 proc.) i w Irlandii (4,4 proc.). Z problemem przeludnienia w domach boryka się też 43,4 proc. młodych Polaków.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *