Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
„Tęczowy Piątek” z błogosławieństwem kuratorium oświaty - Gospodarka i Biznes News

„Tęczowy Piątek” z błogosławieństwem kuratorium oświaty

„Tęczowy Piątek” w szkołach w tym roku odbędzie się 25 października. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na różnorodność młodych ludzi. W tym roku odbywa się ono ze wsparciem Kuratorium Oświaty na Mazowszu.
„Tęczowy Piątek” z błogosławieństwem kuratorium oświaty - INFBusiness

Foto: PAP/Marcin Kmieciński

„Tęczowy Piątek” organizowany jest w szkołach od 2016 r. To gest solidarności z osobami LGBTQ+. Przez ostatnie lata wywoływał szereg kontrowersji, ale też opresyjnych działań ze strony nie tylko poprzedniego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, ale też byłego Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka. Czarnek tłumaczył, że odbywa się on w szkołach, w których są „nieodpowiedzialni dyrektorzy”. A zdaniem Pawlaka, „Tęczowy Piątek” łamie konstytucję.

W rezultacie szkoły bały się te wydarzenia organizować. Tym bardziej, że w poprzednich latach zdarzały się w tych dniach kontrole kuratoriów oświaty. Dlatego jeśli cokolwiek „tęczowego” w szkołach się działo, było to oddolne, nieoficjalne, w konspiracji. Młodzież często sama z siebie tego dnia przychodziła do szkoły np. z torbami z motywem tęczy.  

Współpraca z Kuratorium Oświaty

Jak jest obecnie? – Dziś wszystko się zmieniło. Już w zeszłym roku, tydzień po wyborach, było spokojniej. Teraz szkoły odważniej przystępują do tej akcji. Nikt się już nie boi. Tym bardziej, że mamy zielone światło z kuratorium – mówi „Rzeczpospolitej” Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace, organizatora wydarzenia. Jak dodaje w tym roku zgłosiły się nie tylko szkoły z Warszawy, ale także innych dużych miast i mniejszych miejscowości jak np. Konina, Wielunia, Chojnic, Kędzierzyna-Koźlu, Tych, Słupska, Gryfina, Wągrowca, Krośna, Bytomia, Sopotu, Bielska-Białej, Gdyni, Bydgoszczy, Gdańska, Rzeszowa, Katowic,  Łodzi, Poznania, Zielonej Góry, Opola, czy Katowic.

– W tym roku Tęczowy Piątek odbywa się pod hasłem „Budujmy Mosty Różnorodności”. Wspólnie chcemy pokazać, że szkoła bez nas – bez różnorodnej młodzieży – nie byłaby taka sama. To dla mnie bardzo ważne, jako ucznia, żeby budować bezpieczne, akceptujące przestrzenie dla każdego – mówi Jakub Juszczak, licealista z Wrocławia oraz działacz Fundacji GrowSPACE.

Fundacja podkreśla, że obecnie chce postawić na edukację, więc do współpracy zostało zaproszone Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie. W jego siedzibie została zorganizowana konferencja prasowa inaugurująca wydarzenie. – Spotykamy się tutaj, żebyśmy wszyscy razem budowali szkołę równą, bezpieczną, szkołę czułości, bez obojętności, tak żeby każde dziecko w szkole czuło się ważne, zaopiekowane, bez żadnych form wykluczenia bądź dyskryminacji. Oczywiście to wszystko odbywa się zawsze z poszanowaniem prawa – mówiła podczas konferencji Wioletta Krzyżanowska, szefowa KO w Warszawie.

Czy ta współpraca oznacza, że w szkole jest już wolność, o którą w okresie rządów PiS tak bardzo zabiegano. – Zdecydowanie nie. To jest wolność, którą nazwałabym spokojnym oddechem. Takim momentem, w którym możemy zaczerpnąć powietrza, a organizm rzeczywiście może dostać tlenu. Chodzi mi o to, ze zniknęły nam z edukacji rzeczy zbędne i bardzo szkodliwe jak działania przeciwko organizowaniu w szkołach „Tęczowych Piątków” czy w ogóle szerszej współpracy szkół z organizacjami społecznymi – mówiła w naszym podcaście „Szkoła na nowo” dr Iga Kazimierczyk, prezeska fundacji „Przestrzeń dla edukacji”.

Chcą chronić przed „Tęczowymi Piątkami”  

Nie wszyscy jednak są z tego „oddechu” zadowoleni. Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris przygotował specjalny poradnik dla rodziców, w którym radzą, jak „uchronić dziecko” przed „Tęczowym Piątkiem”. Namawia w nim do sprawdzenia, czy dyrekcja szkoły uzyskała specjalną zgodę od rady rodziców i wezwania władz szkoły do zakończenia wydarzenia. Radzi także, by zabrać dziecko z lekcji.

Z kolei poseł Dariusz Matecki (klub parlamentarny PiS) poinformował w mediach społecznościowych o złożeniu interpelacji poselskiej w tej sprawie do Ministerstra Edukacji Narodowej. Napisał w nim: „Istnieją liczne doniesienia i badania, które wskazują na negatywne konsekwencje takich inicjatyw, w tym pogłębianie problemów psychicznych młodzieży, a także podejmowanie przez nich decyzji o nieodwracalnych działaniach, takich jak zmiana płci” i zaznaczył, że takie wydarzenia mogą „destabilizować emocjonalnie młodych ludzi”. Zażądał od MEN informacji, w jaki sposób planuje zapobiegać organizowaniu „Tęczowych piątków”.       

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *