Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Względne ocieplenie w mieszkaniach, ale możliwości nabywcze Polaków pozostawiają wiele do życzenia - Gospodarka i Biznes News

Względne ocieplenie w mieszkaniach, ale możliwości nabywcze Polaków pozostawiają wiele do życzenia

W ciągu ostatniej dekady zmniejszył się ścisk w mieszkaniach – poinformował w poniedziałkowym wydaniu "Puls Biznesu". Jednocześnie dziennik wskazał, że możliwości nabywcze Polaków nadal pozostawiają wiele do życzenia.

Względne ocieplenie w mieszkaniach, ale możliwości nabywcze Polaków pozostawiają wiele do życzenia
/ Shutterstock

Z danych Eurostatu wynika, że polskie mieszkania należą do najbardziej zatłoczonych w Europie. Analiza portalu GetHome.pl dowodzi jednak, że w ciągu ostatniej dekady standard rodzinnych nieruchomości znacząco się poprawił – podał "PB".

"Z danych GUS wynika, że wskaźnik (liczby mieszkań na tysiąc osób – PAP) dla całego kraju zwiększył się w ciągu ostatnich dziesięciu lat z 360 do 419, natomiast powierzchnia mieszkań na jedną osobę z nieco ponad 26 do prawie 32 m kw." – powiedział cytowany przez gazetę Marek Wielgo z portalu GetHome.pl.

Jak napisał "PB", na poprawiającą się sytuację mieszkaniową Polaków wskazuje także raport „Index zdrowych miast 2024 r.”, przygotowany przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej, Szkołę Główną Handlową i Lux Med. Autorzy publikacji zaznaczyli, że poza większą dostępnością lokali systematycznie poprawia się też ich jakość. Maleje np. liczba mieszkań bez dostępu do łazienki czy toalety, a rośnie tych podłączonych do wodociągu i kanalizacji.

Gazeta dodała, że możliwości nabywcze Polaków wciąż pozostawiają wiele do życzenia. W opinii Ewy Palus, analityczki z grupy Rednet zwiększenie dostępności kredytów nie wymaga wprowadzenia kredytów 0 proc. czy nawet 2 proc. "To zmniejszenie oprocentowania do poziomów sprzed 2020 r. poprawiłoby sytuację osób, które dziś są wykluczone z rynku. Niektórzy oczekują spadku cen mieszkań, który mógłby ułatwić zakup własnego M" – zauważyła cytowana ekspertka. (PAP)

gkc/ jpn/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *