Względne ocieplenie w mieszkaniach, ale możliwości nabywcze Polaków pozostawiają wiele do życzenia

W ciągu ostatniej dekady zmniejszył się ścisk w mieszkaniach – poinformował w poniedziałkowym wydaniu "Puls Biznesu". Jednocześnie dziennik wskazał, że możliwości nabywcze Polaków nadal pozostawiają wiele do życzenia.

Względne ocieplenie w mieszkaniach, ale możliwości nabywcze Polaków pozostawiają wiele do życzenia
/ Shutterstock

Z danych Eurostatu wynika, że polskie mieszkania należą do najbardziej zatłoczonych w Europie. Analiza portalu GetHome.pl dowodzi jednak, że w ciągu ostatniej dekady standard rodzinnych nieruchomości znacząco się poprawił – podał "PB".

"Z danych GUS wynika, że wskaźnik (liczby mieszkań na tysiąc osób – PAP) dla całego kraju zwiększył się w ciągu ostatnich dziesięciu lat z 360 do 419, natomiast powierzchnia mieszkań na jedną osobę z nieco ponad 26 do prawie 32 m kw." – powiedział cytowany przez gazetę Marek Wielgo z portalu GetHome.pl.

Jak napisał "PB", na poprawiającą się sytuację mieszkaniową Polaków wskazuje także raport „Index zdrowych miast 2024 r.”, przygotowany przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej, Szkołę Główną Handlową i Lux Med. Autorzy publikacji zaznaczyli, że poza większą dostępnością lokali systematycznie poprawia się też ich jakość. Maleje np. liczba mieszkań bez dostępu do łazienki czy toalety, a rośnie tych podłączonych do wodociągu i kanalizacji.

Gazeta dodała, że możliwości nabywcze Polaków wciąż pozostawiają wiele do życzenia. W opinii Ewy Palus, analityczki z grupy Rednet zwiększenie dostępności kredytów nie wymaga wprowadzenia kredytów 0 proc. czy nawet 2 proc. "To zmniejszenie oprocentowania do poziomów sprzed 2020 r. poprawiłoby sytuację osób, które dziś są wykluczone z rynku. Niektórzy oczekują spadku cen mieszkań, który mógłby ułatwić zakup własnego M" – zauważyła cytowana ekspertka. (PAP)

gkc/ jpn/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *