Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Gdańsk/ Naukowcy z PG pracują nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w sądownictwie - Gospodarka i Biznes News

Gdańsk/ Naukowcy z PG pracują nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w sądownictwie

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i specjaliści z Lex Secure AI tworzą system umożliwiający m.in. rejestrowane wypowiedzi świadków w trakcie rozprawy sądowej, dostęp do bazy wiedzy i opinii prawnych – poinformowała uczelnia.

Biuro prasowe Politechniki Gdańskiej w przesłanym komunikacie podało, że uczelnia wraz z Lex Secure AI (z grupy kapitałowej NAVIMOR) zawarła konsorcjum, którego celem jest wspólna realizacja projektu pn. System „LEX-AIS” dla sądów powszechnych.

W ramach tej współpracy zostaną przeprowadzone prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe. Realizacja projektu będzie składać się z czterech etapów.

Etap 1 to opracowanie systemu rejestracji dźwięków w salach sądowych, projekt systemu zabezpieczeń technicznych i rozwiązań prawnych umożliwiających rejestrację i transmisję przebiegu rozpraw sądowych oraz opracowanie i uruchomienie demonstratora technologicznego na terenie PG.

Na etap 2 składa się pilotaż funkcjonowania sondy natężeniowej w ramach Systemu LEX-AIS w czterech salach rozpraw. Materiał dźwiękowy i tekstowy będzie pozyskiwany w trakcie pilotażu i wykorzystywany do dotrenowania wybranych modeli językowych i speech-to-text.

W etapie 3 nastąpi wdrożenie systemu „LEX-AIS” w stu salach rozpraw. Ostatecznym etapem jest ogólnopolskie wdrożenie systemu.

„Wprowadzenie naszego autorskiego systemu da sędziom dostęp do ogromnej bazy wiedzy, m.in. 500 tys. orzeczeń wydanych w polskich sądach. Wesprze ich w kluczowych elementach rozpraw, ponieważ będą mogli uzyskiwać błyskawiczne odpowiedzi na swoje pytania oraz opinie prawne wydane w podobnych przypadkach” – powiedział cytowany w komunikacie kierownik Katedry Systemów Multimedialnych WETI, prof. Andrzej Czyżewski.

Wyjaśnił, że system szkolony był przez ostatnie 8 lat przez 320 prawników współpracujących z partnerem Lex Scure i ma pełną znajomość polskiego systemu prawa, ale także zdolność analizy i interpretacji prawa. „Jego wprowadzenie może usprawnić pracę sądów o 50 procent” – ocenił.

W komunikacie podano, że dzięki akustycznym sondom, skonstruowanym przez naukowców z Katedry Systemów Multimedialnych, podczas rozpraw będzie możliwe automatyczne tworzenie pisemnych protokołów w czasie rzeczywistym. Sonda rejestruje wszystkie wypowiedzi, a system przekształca je w tekst z odpowiednio przypisanymi rolami procesowymi osób wypowiadających się. To – jak zapewniono – ułatwi i przyspieszy pracę sędziom, którzy od razu mają dostęp do gotowych protokołów.

Biuro prasowe PG poinformowało, że uczelnia współpracuje z partnerami już od kilku lat w zakresie rozwiązań AI. Obecna umowa, zawarta październiku br., zacieśnia tę współpracę oraz umożliwia uzyskanie finansowania ze środków Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz innych źródeł, w tym programów PARP lub NCBR.(PAP)

pm/ agt/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *