Rada Polityki Pieniężnej oceniła, że w najbliższych kwartałach inflacja w Polsce utrzyma się na podwyższonym poziomie, a w przypadku dalszego podniesienia cen energii na początku 2025 r. wzrośnie. Przedstawione dzisiaj główne elementy listopadowej projekcji nie są korzystne. Inflacja konsumencka pozostanie wyraźnie powyżej 5 proc. w 2025 r., a do celu inflacyjnego wróci najwcześniej na początku 2026 r.
- Nowa projekcja NBP zakłada, że inflacja w Polsce w latach 2025 i 2026 będzie nieco wyższa niż zakładała lipcowa prognoza
- Dodatkowo tempo wzrostu PKB ma być wyraźnie niższe, niż ekonomiści NBP spodziewali się latem
- RPP podkreśla, że prognoza inflacji obarczona jest niepewnością w zakresie decyzji rządu, które mogą wpłynąć na ceny energii
- Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
Dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończyło się w środę spodziewaną decyzją o utrzymaniu stóp procentowych w Polsce bez zmian. Główna stawka oprocentowania w NBP, czyli stopa referencyjna, nadal wynosić będzie 5,75 proc. Listopad będzie 14. miesiącem z rzędu, gdy obowiązywać będzie taki poziom stóp.
Teraz uwaga rynków i analityków skupi się na konferencji prezesa NBP, która odbędzie się w czwartek o godz. 15.00. Analizie zostaną poddane też główne założenia nowej projekcji inflacji i PKB, przygotowanej przez ekonomistów NBP. Pełny raport zostanie opublikowany w piątek rano (o godz. 12.00 prezentacji dokonają eksperci departamentu analiz NBP). Bank centralny publikuje tego typu dokument trzy razy w roku: w marcu, lipcu i listopadzie.
Inflacja nieco wyższa niż oczekiwano w lipcu, wzrost PKB niższy
RPP zapoznała się z listopadową projekcją, przygotowaną przez departamentu analiz makroekonomicznych NBP przy założeniu niezmienionych stóp i uwzględniającą dane dostępne do 22 października.
Nowa projekcja przewiduje, że roczna inflacja konsumencka CPI w 2024 r. znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem (tzw. ścieżka centralna) w przedziale 3,6–3,7 proc., czyli ma być podobna, jak wskazywała lipcowa projekcja (3,1–4,3 proc.). W 2025 r. inflacja ma znaleźć się w przedziale 4,2–6,6 proc., czyli nieco więcej niż spodziewano się w lipcu (3,9–6,6 proc.). W 2026 r. inflacja konsumencka z 50-proc. prawdopodobieństwem wyniesie 1,4–4,1 proc., czyli podobnie jak w lipcowej projekcji (1,3–4,1 proc.).
Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według centralnej ścieżki nowej projekcji w 2024 r. wyniesie 2,3–3,1 proc., czyli ma być niższe niż wskazywano w lipcu (projekcja zakładała wtedy 2,3–3,7 proc.). W 2025 r. PKB ma znaleźć się w przedziale 2,4–4,3 proc., co także jest gorszym wynikiem niż sugerowała ostatnia projekcja (2,8–4,8 proc.). W 2026 r. polski PKB ma urosnąć w tempie 1,7–4,0 proc., czyli również niżej niż w poprzedniej prognozie (w lipcu prognozowano 1,9-4,3 proc.).
x.com
RPP zwróciła uwagę, że koniunktura w otoczeniu polskiej gospodarki pozostaje osłabiona. „W III kwartale 2024 r. roczna dynamika PKB w strefie euro — mimo pewnego przyspieszenia — była umiarkowana, a w Niemczech ujemna. W USA roczne tempo wzrostu aktywności gospodarczej pozostało natomiast relatywnie wysokie. Utrzymuje się niepewność dotycząca perspektyw aktywności w największych gospodarkach” — wskazano.
Zwrócono uwagę, że w Polsce napływające dane miesięczne sugerują, że roczna dynamika PKB w III kwartale 2024 r. mogła być nieco niższa niż w II kwartale 2024 r., gdy wyniosła 3,2 proc. „W szczególności we wrześniu zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa oraz budowlano-montażowa obniżyły się w ujęciu rok do roku. Na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących, choć zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu br. było niższe niż rok wcześniej. Jednocześnie dynamika wynagrodzeń nadal kształtuje się na wysokim poziomie” — podano także.
Presja popytowa i kosztowa niskie, ale są obawy o regulacje
W bieżącej rundzie projekcja inflacji jest obarczona znaczną niepewnością związaną z kształtowaniem się cen nośników energii dla gospodarstw domowych, które w istotnym stopniu zależą od działań regulacyjnych — podała RPP. Wskazane przedziały rozpięte są wokół ścieżki centralnej scenariusza zakładającego – zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym – dalsze uwolnienie cen nośników energii dla gospodarstw domowych na początku 2025 r. Jednak politycy zapowiadają, że część działań osłonowych zostanie przedłużona także na 2025 r.
Obecnie inflacja jest „istotnie podwyższana przez wzrost cen nośników energii, a także inne czynniki regulacyjne. W kierunku wyższej presji cenowej w krajowej gospodarce oddziałuje również wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym” — wskazano w komunikacie po środowej decyzji RPP.
Rada podtrzymała, że presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają relatywnie niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą ogranicza krajową presję inflacyjną. „W tym samym kierunku oddziałuje także wcześniejsze umocnienie kursu złotego” — dodano.
x.com
„W najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się na podwyższonym poziomie, a w przypadku dalszego podniesienia cen energii na początku 2025 r. wzrośnie. Po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii oraz w warunkach oczekiwanego obniżenia dynamiki wynagrodzeń — przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP — inflacja powinna powrócić do średniookresowego celu NBP, choć czynnikiem niepewności jest wpływ wyższych cen energii na oczekiwania inflacyjne. Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacja na rynku pracy” — czytamy dalej.
Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. „Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym” — podtrzymano w komunikacie RPP.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. MR Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER
Gospodarka
Premier odpowiedział na list samorządowców. Ostrzegają przed zwolnieniem tysięcy osób
wczoraj 20:06 Gospodarka
Donald Trump straszy największymi cłami od stulecia. Wykorzysta je jako kartę przetargową
wczoraj 17:59 Gospodarka
Ile gospodarkę będzie kosztowała wolna Wigilia. Liczymy
wczoraj 13:10 Gospodarka
500 tys. mieszkańców ucieknie z Ukrainy w tym roku. Raport banku centralnego
wczoraj 09:06 Tylko u nas Gospodarka
Trump straszy cłami. Dostanie się nie tylko Chinom, ale rykoszetem też i Polsce
wczoraj 07:19 Gospodarka
Trzy agencje ratingowe oceniły Polskę. Prognozy mniej optymistyczne od rządowych
wczoraj 06:56 Gospodarka
RPP ocenia projekt budżetu. Poziom deficytu wyższy niż myśli rząd
piątek 21:45 Gospodarka
Wybuch entuzjazmu w USA. Oczekiwania konsumentów najlepsze od trzech lat
piątek 18:43 Gospodarka
Tak RPP argumentuje konieczność utrzymywania wysokich stóp procentowych
piątek 14:33 Gospodarka
Kiedy pierwszy prąd z polskiej elektrowni jądrowej. Padła konkretna data
piątek 14:22 Gospodarka
Rząd opublikował dane o bezrobociu w Polsce
piątek 13:22 Gospodarka
Chiny odpowiadają na wybór Trumpa. Wprowadzają potężny pakiet
piątek 10:21 Gospodarka
NBP zdradza swoje prognozy. Te dane zdecydują o stopach procentowych
piątek 09:24 Gospodarka
Donald Trump zaorze Zielony Ład? "Europejska gospodarka nie wytrzyma"
piątek 06:25 Gospodarka
Szef Fed odpowiada na krytykę Donalda Trumpa. "Nie ustąpię"
czwartek 21:52 Gospodarka
Kanada nakazuje zamknięcie TikToka. Stanowcza decyzja
czwartek 21:40 Gospodarka
Miliardowe zamówienie resortu obrony. "Kilkadziesiąt" wozów do wyrzutni rakietowych
czwartek 21:31 Gospodarka
Fed obniża stopy procentowe. Jest decyzja
czwartek 20:05 Gospodarka
Wiadomo, ile rząd przekazał na pomoc powodzianom. MSWiA podało dane
czwartek 18:02 Gospodarka
Nie ma wiatru, nie ma prądu. Awaryjny import mocy z Ukrainy
czwartek 17:33 Gospodarka
Nowe informacje o zwolnieniach w PKP Cargo. Wiadomo, ile osób straciło pracę
czwartek 15:46 Gospodarka
Prezes Adam Glapiński komentuje perspektywy inflacji. Zdradza, co z wyczekiwanymi obniżkami stóp
czwartek 15:08 Gospodarka
16 mld zł zysku Polski na złocie w jeden miesiąc. NBP podał dane
czwartek 14:58 Gospodarka
Czesi wykorzystują każdą okazję do cięcia stóp procentowych
czwartek 14:51 Gospodarka
Anglicy zdecydowali w sprawie stóp procentowych. Nie było niespodzianki
czwartek 13:32 Gospodarka
Polacy biedakami Europy. Nowe dane Eurostatu jasno to pokazują
czwartek 13:16 Gospodarka
W Białym Domu zmiana, ale Rezerwa Federalna będzie robić swoje
czwartek 12:46 Gospodarka
Japonia pomoże Polsce z atomem. Umowa podpisana
czwartek 12:12 Gospodarka
Ożywienie sprzedaży detalicznej w Europie. Polska na przeciwnym biegunie
czwartek 12:06 Gospodarka
Słabe dane napływają od najważniejszego partnera handlowego Polski
czwartek 10:17 Gospodarka
"Trump Polsce nie zaszkodzi". Ekonomista wskazał dlaczego
czwartek 07:42 Gospodarka
Wybory w USA. Donald Trump zapowiada "złoty wiek". Oto w jakim stanie jest gospodarka
czwartek 06:43 Gospodarka
RPP zdecydowała. Tak kształtować się będą stopy procentowe w Polsce
środa 14:37 Gospodarka
W Japonii boją się chaosu w światowej gospodarce. Już szykują spotkanie z Donaldem Trumpem
środa 14:35 Gospodarka
Niemiecki bank o stopach procentowych w Polsce. Obecny poziom "nie ma uzasadnienia"
środa 13:37 Gospodarka
Andrzej Domański wskazał na główny powód nowelizacji budżetu. Nie są nim niskie wpływy z VAT
środa 13:13 Gospodarka
Druga elektrownia jądrowa w Polsce. Do gry wchodzą Japończycy
środa 11:22 Gospodarka
Tak się zarabia w Polsce. Średnią płacę inkasują tylko nieliczni
środa 10:45 Gospodarka
Jak wygląda program aktywny rodzic? Wyjaśniamy szczegóły
wtorek 16:27 Materiał promocyjny
E-commerce w Polsce w 2024 roku. Kluczowe trendy i wnioski dla kupujących online
wtorek 14:40 Gospodarka
Ile kiosków Ruchu jeszcze działa? Wiadomo, dlaczego znikają
wtorek 11:37 Gospodarka
Rosyjska ropa jednak trafiała do UE. OLAF wszczął śledztwo
wtorek 11:25 Gospodarka
Plan Donalda Trumpa uderzy Amerykanów po kieszeniach. Stracą 78 mld dol. rocznie
wtorek 10:08 Gospodarka
Amerykanie wybierają prezydenta. To ważny dzień dla twoich pieniędzy
wtorek 07:18 Gospodarka
Czy amerykański prezydent może wszystko? Obywatele wiele mu wybaczą
wtorek 06:20 Gospodarka
Zyski banków wzrosły w tym roku o połowę. Ale we wrześniu coś się zacięło
poniedziałek 17:18 Gospodarka
Sprzedaż węgla w dół, a śląskie kopalnie nie obniżają cen. Na hałdach 5,5 mln ton
poniedziałek 15:55 Gospodarka
Czy AI wyprze pracowników fabryk? Oto co mówią firmy
poniedziałek 14:18
Źródło