Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Spór o handel nie dotyczy już tylko niedziel. Padła kolejna propozycja - Gospodarka i Biznes News

Spór o handel nie dotyczy już tylko niedziel. Padła kolejna propozycja

Topnieje poparcie dla poselskiego projektu Polski 2050 dotyczącego dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Propozycję dotyczącą skrócenia godzin pracy sklepów w soboty przedstawiła Partia Razem. Pomysł pochwaliły związki zawodowe i zaproponowały, aby wrócić do harmonogramu otwarcia sprzed pandemii i skrócić godziny otwarcia placówek również w dni powszednie.

Spór o handel nie dotyczy już tylko niedziel /123RF/PICSEL Spór o handel nie dotyczy już tylko niedziel /123RF/PICSEL

Podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki, członkini partii, posłanka Marcelina Zawisza zaproponowała, by skupić się na innych sposobach zwiększenia komfortu pracy “zamiast ciągłych sporów o niedzielny zakaz handlu”. – Czyli np., o której godzinie sklepy wielkopowierzchniowe i handel powinny się kończyć w sobotę – zapytała posłanka. 

Proponowanym przez nią rozwiązaniem jest skrócenie godzin pracy w soboty dużych sklepów, a także marketów. Zawisza uzasadniała, że miałoby to pomóc zapewnić pracownikom większy komfort pracy i odpoczynku.

Centrale związkowe idą dalej

Pomysł popierają związki zawodowe. Centrale sugerują, że korzystne mogłoby być nie tylko skrócenie godzin pracy w soboty, ale też powrót do krótszych godzin otwarcia w dni powszednie. – Nie ma drugiego kraju, gdzie sklepy są otwarte do północy lub przez całą noc – wskazywał reprezentant „Solidarności”, Alfred Bujara. 

Związkowcy postulują, by w tygodniu sklepy były czynne do 21:00, a w soboty – do 18:00 lub 19:00. Bujara argumentował, że powrót do harmonogramu pracy sklepów sprzed pandemii byłby krokiem w stronę bardziej zrównoważonego rynku pracy. Przypomniał, że wtedy kończyły one pracę o 21:00, a nie o północy. 

Podczas sejmowej komisji Alfred Bujara przypomniał, że większość zatrudnionych w handlu chce mieć wolne w niedziele. Ostrzegł, że gdyby zmiany wymagały wtedy pracy, zatrudnieni w sektorze są gotowi do protestów. Sklepy mogłyby też odczuć brak personelu. – Wiele kobiet powiedziało, że się zwolni, bo przecież żłobki są zamknięte, przedszkola, szkoły, co mają zrobić z dziećmi? – pytał związkowiec. 

Spada poparcie dla projektu Polski 2050

W Sejmie jest projekt Polski 2050, który przewiduje handel w dwie niedziele w miesiącu. Lewica i Razem sprzeciwiły się tej inicjatywie. – Wolne niedziele to osiągnięcie, które należy zachować. Jeśli pojawią się próby odebrania tego prawa pracownikom, zagłosujemy przeciw – zapowiedział współprzewoczniczący Partii Razem Adrian Zandberg.

Po sprzeciwie Razem oraz Lewicy, propozycja ma szanse na poparcie wśród polityków Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. W czerwcu sondaż dotyczący pracy w niedziele przeprowadziła wśród pracowników sklepów agencja MJCC. Niechęć do pracy w tym dniu wyraziło 81 proc. zatrudnionych.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *