Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2024 roku wyniosło 8316,57 złotego, co oznacza wzrost o 10,2 procent rok do roku – przekazał Główny Urząd Statystyczny.
GUS podał, że wynagrodzenie miesiąc do miesiąca wzrosło o 2,2 procent. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.
Przeciętne wynagrodzenie
„W październiku 2024 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło nominalnie w stosunku do września 2024 r. o 2,2 proc. Wzrost ten spowodowany był wypłatą m.in. premii i nagród w tym motywacyjnych, kwartalnych, jubileuszowych oraz wynagrodzeń za przepracowane godziny nadliczbowe” – poinformował GUS.
Przeciętne zatrudnienie
Z kolei przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w październiku br. o 0,5 proc. rdr. i wyniosło 6458,4 tys. etatów.
Komentarze ekspertów
„Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku wzrosło nominalnie o 10,2 proc. rdr., powyżej naszych i rynkowych oczekiwań (PKOe: 9,7 proc. rdr., kons.: 10,0 proc. rdr.). W ujęciu realnym płace wzrosły o 5,0 proc. rdr., najwolniej od grudnia 2023. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6458,4 tys. etatów i zgodnie z oczekiwaniami obniżyło się o 0,5 proc. rdr. oraz o 0,1 proc. mdm.” – napisali na portalu X analitycy PKO BP.
Analitycy Pekao w komentarzu opublikowanym na platformie X podkreślają, że dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się do końca bieżącego roku. „Natomiast w 2025 roku jednocyfrowe odczyty będą normą, choć wzrost płac nadal będzie się kształtował powyżej zwyczajowych poziomów sprzed szoku inflacyjnego” – dodali.
„W październiku wynagrodzenia wzrosły o 10,2% r/r, z dwucyfrowym wzrostem w większości branż PKD. To efekt wyższej płacy minimalnej i niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej. Spodziewamy się wolniejszego wzrostu płac w 2025 roku z powodu mniejszego wzrostu płacy minimalnej” – ocenił na portalu X Polski Instytut Ekonomiczny.