Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Przenośne urządzenie ostrzega przed pogarszającą się niewydolnością serca - Gospodarka i Biznes News

Przenośne urządzenie ostrzega przed pogarszającą się niewydolnością serca

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Proste i lekkie urządzenie noszone na mostku klatki piersiowej może obliczać ciśnienie w lewym przedsionku, ostrzegając o pogarszającej się niewydolności serca – ogłoszono podczas zjazdu American Heart Association (AHA) w Chicago.

Ciśnienie zaklinowania (PCWP – pulmonary capillary wedge pressure) to ciśnienie w tętnicy płucnej, które w przybliżeniu odpowiada ciśnieniu panującemu w lewym przedsionku. Na podstawie ciśnienia w lewym przedsionku można ocenić wydolność serca.

Obecnie do monitorowania tego rodzaju parametrów dotyczących przepływu krwi (hemodynamicznych) służą wszczepialne systemy monitorowania. Na przykład CardioMEMS zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków w roku 2014 jest wszczepiany przez cewnikowanie prawej komory serca i mierzy ciśnienie w tętnicy płucnej.

Nowe urządzenie o nazwie CardioTag ma być bezinwazyjne i dostarczać informacji w formacie przystępnym dla pacjentów i lekarzy.

Kierownikiem laboratorium, w którym przeprowadzono badania, jakie doprowadziły do opracowania urządzenia był dr Liviu Klein, kardiolog z University of California w San Francisco Medical Center (USA).

Badanie SEISMIC-HF I oceniało algorytm zaprojektowany do szacowania ciśnienia zaklinowania u pacjentów z niewydolnością serca na podstawie sejsmokardiografii (dotyczącej drgań wytwarzanych przez serce), fotopletyzmografii (optyczna rejestracja fal tętna) i danych elektrokardiograficznych zarejestrowanych przez CardioTag.

Dane CardioTag porównano z zapisami ciśnienia z cewnikowania prawostronnego serca, obecnego złotego standardu klinicznego, w celu opracowania modelu sztucznej inteligencji. Oszacowanie ciśnienia zaklinowania zostało następnie przetestowane u innych pacjentów. Wyniki były bardzo dokładne i porównywalne z wynikami z systemów wszczepialnych.

Ciśnienie w tętnicy płucnej wzrasta na kilka tygodni przed osiągnięciem przez niewydolność serca punktu, w którym pacjent odczuwa objawy kliniczne i może wymagać hospitalizacji.

Jeśli pacjent i lekarz są świadomi wzrostu ciśnienia, można podjąć kroki w celu kontrolowania niewydolności serca i uniknięcia hospitalizacji.

W odróżnieniu od systemów inwazyjnych, nieinwazyjne metody nie wymagają kosztownych zabiegów i czasochłonnych (trwających nawet tygodniami) przygotowań, co pozwala działać szybciej i w sposób nieporównywalnie mniej uciążliwy dla pacjenta.

Wczesne wyniki wydają się zachęcające, potrzebne jednak są dalsze prace. Badanie SEISMIC-HF I przeprowadzono w jednym ośrodku i ograniczono je do pacjentów z niewydolnością serca i obniżoną frakcją wyrzutową. Na razie wiadomo, że urządzenie mierzy to, co miało mierzyć.

Następne badanie, SEISMIC-HF II obejmie większa liczbę pacjentów z wielu ośrodków, dzięki czemu ma ono być bardziej reprezentatywne.

Kolejnym etapem ma być badanie randomizowane, w którym chodziło będzie nie tylko o monitorowanie, ale i o leczenie niewydolności serca, co pozwoli wykazać ewentualne korzyści z nowej metody.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ agt/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *