Kampania wyborcza oficjalnie jeszcze nie ruszyła, ale kandydat KO Rafał Trzaskowski w sobotę na konwencji nakreśli główne tematy, które mogą nadawać tempo politycznemu wyścigowi po fotel prezydenta. Wśród gospodarczych kwestii powinno być dużo o transformacji energetycznej w kontekście bezpieczeństwa państwa i cenach prądu. Także przemysł zbrojeniowy czeka na jakieś konkrety, a nie tylko deklaracje.
- W Gliwicach na konwencji KO wystąpi w sobotę Rafał Trzaskowski
- Kandydat KO na prezydenta przedstawi najważniejsze tematy, które będzie poruszał w kampanii wyborczej
- Zgodnie z zapowiedziami, wśród kluczowych tematów mają być te dotyczące bezpieczeństwa i energetyki
- Sprawdziliśmy, jakie tematy gospodarcze były obecne w programie Rafała Trzaskowskiego w poprzedniej kampanii
- Więcej informacji o biznesie znajdziesz na Businessinsider.com.pl
Zapowiada się pracowity weekend dla polityków Koalicji Obywatelskiej i ciekawy czas dla sympatyków tej opcji politycznej oraz Rafała Trzaskowskiego, który w sobotę wystąpi na konwencji w Gliwicach. Kandydat KO na prezydenta przedstawi najważniejsze tematy, które będzie poruszał w kampanii wyborczej. Przemawiać będzie też premier Donald Tusk.
Zgodnie z zapowiedziami, wśród kluczowych tematów mają być te dotyczące bezpieczeństwa i energetyki. Jak zaznaczyła w rozmowie z PAP rzeczniczka klubu KO Dorota Łoboda, sobotnia konwencja programowa Koalicji Obywatelskiej będzie dotyczyła nie tylko zbliżających się wyborów.
„Ze względu na obecność premiera będzie też poświęcona tematom, które są dla KO ważne w procesie rządzenia państwem” — podkreśliła Dorota Łoboda.
W środę Rafał Trzaskowski zaznaczył, że to nie przypadek, iż konwencja KO odbędzie się na Śląsku, gdzie górnictwo odgrywa bardzo ważną rolę. Wskazał, że transformacja energetyczna powinna być rozłożona na lata tak, by zapewnić pracę wszystkim tym, którzy będą ją tracić. Polityk zauważył, że transformacja energetyczna powinna być rozpatrywana przez pryzmat bezpieczeństwa energetycznego. Zapowiedział, że podczas konwencji będzie mówił także o cenach energii.
Według rozmówców PAP nie będzie to jeszcze szczegółowy program, raczej zakreślenie kierunków działań. Zamiast nowych zapowiedzi Rafał Trzaskowski chce skupić się na utrwaleniu dotychczasowego wyborczego przekazu — z badań zamówionych przez partię wynika bowiem, iż wciąż są osoby, które w ogóle nie kojarzą go jako kandydata.
Według marszałka woj. śląskiego i szefa regionalnych struktur PO Wojciecha Saługi konwencja Koalicji Obywatelskiej w Gliwicach ukierunkuje tematykę kampanii prezydenckiej. „Czego bym się spodziewał? (…) Myślę, że trzeba odnieść się do tego, co dzieje się z transformacją energetyczną, co dzieje się wokół węgla. (…) Przemysł zbrojeniowy czeka na jakieś konkrety, a nie tylko deklaracje. (…) Wydaje mi się, że do tego wszystkiego Rafał Trzaskowski będzie się odnosił. To wszystko można zamknąć w jednym słowie — bezpieczeństwo” — powiedział PAP Wojciech Saługa.
Poglądy Rafała Trzaskowskiego
W Business Insiderze sprawdziliśmy, jakie poglądy ma kandydat KO na kilka kwestii kluczowych dla gospodarki. W kontekście CPK wypowiedź Rafała Trzaskowskiego o lotnisku w Berlinie zamiast budowy polskiego lotniska wypominana jest mu do dziś przez jego politycznych rywali.
Rafał Trzaskowski dał się poznać jako wielki zwolennik unijnych propozycji klimatycznych. „Warszawa na drodze do Fit for 55” — zapewniał ratusz w publikacji z 2021 r. po przyjęciu regulacji przez KE. Za jego rządów stolica przystąpiła też do inicjatywy C40, zrzeszającego 100 miast zmierzających do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Teraz prezydentWarszawy jest o wiele bardziej sceptyczny. — Zielony Ład był może dobrym rozwiązaniem, ale źle zaprojektowanym — skwitował na niedawnym spotkaniu w Katowicach.
Kandydat KO popiera pomysł budowania elektrowni atomowej. W kontekście wieku emerytalnego zadeklarował, że powrotu do podwyżki nie będzie.
Program Rafała Trzaskowskiego 2020
Zanim Rafał Trzaskowski odkryje wszystkie karty, sprawdziliśmy, co w jego programie znajdowało się w trakcie kampanii prezydenckiej 5 lat temu. Składał się z trzech głównych punktów i kilku podpunktów:
- My i nasi najbliżsi:
- Praca i przedsiębiorczość
- Leczenie od ręki
- Równy dostęp do edukacji
2. Nasze otoczenie:
- Nowa Umowa Społeczna
- Klimat i ochrona środowiska
- Kultura, nauka, internet
3. Nasze państwo, nasza wspólnota:
- Państwo dobrego prawa i prawdziwej sprawiedliwości
- Finanse państwa
- Polska w Europie i na świecie
Wśród kluczowych tematów gospodarczych było m.in. pobudzenie inwestycji lokalnych, w małych miastach i miejscowościach. Rafał Trzaskowski chciał dawać po 10 tys. zł na ekoremonty, podwyższyć kwotę wolną od podatku, zwiększyć środki na służbę zdrowia, poprawić sytuację ludzi młodych na rynku pracy i dopłacać pieniądze do kredytów mieszkaniowych.
Wśród postulatów było też: więcej tanich mieszkań gminnych, niższe opłaty za śmieci, aktywizacja seniorów, zielone inwestycje w każdej gminie, koniec z abonamentem rtv. Chciał też domagać się od rządu przejrzystości w finansach i budżecie państwa.
Kampania pod znakiem gospodarki i portfeli Polaków
Nadchodząca kampania wyborcza będzie stała pod znakiem gospodarki i portfeli Polaków. Nawet jeśli kandydaci będą mówić o bezpieczeństwie, to i tak w tle będą pieniądze, czyli słowo na „p”, o którym Polacy nie lubią rozmawiać — twierdzi Marcin Duma, prezes agencji sondażowej IBRiS. W rozmowie z Business Insiderem nakreślił scenariusze dla faworytów prezydenckiego wyścigu i tłumaczył, czym jest „efekt yarisa”, który kandydaci będą musieli w tej kampanii bardzo mocno brać pod uwagę. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło