Shein chciało wejść na brytyjską giełdę. Kontrole to opóźniają

Chińskie platformy sprzedażowe na celowniku resortu finansów

Chińskie platformy sprzedażowe na celowniku resortu finansówTVN24

Jak podaje Reuters brytyjski organ nadzoru finansowego zwleka z zatwierdzeniem pierwszej publicznej oferty platformy Shein na giełdzie. Dwa źródła agencji informują, że sprawdzany jest nadzór nad łańcuchem dostaw tej platformy sprzedażowej. Oceniane jest także ryzyko prawne związane z debiutem po protestach ze strony organizacji działających na rzecz praw Ujgurów, mniejszości etnicznej z Chin, którzy mogą być przymuszani do pracy.

Niezależny brytyjski komisarz ds. przeciwdziałania niewolnictwu, organ monitorujący ministerstwa spraw wewnętrznych, również wyraził obawy w rządzie w związku z pierwszą ofertą publiczną Shein z powodu zarzutów dotyczących praktyk pracowniczych u dostawców firmy.

Shein, platforma sprzedażowa działająca na 150 rynkach świata, złożyło wniosek o umieszczenie firmy na londyńskiej giełdzie na początku czerwca. Produkty z Chin są tam sprzedawane w bardzo niskich cenach, ku uciesze licznych konsumentów.

Shein chciało wejść na brytyjską giełdę. Kontrole to opóźniają - INFBusinessShein działa na 150 rynkach świataShutterstock

Czytaj także: Chińskie platformy szturmem biorą rynek. „Jako społeczeństwo i państwo przegrywamy”

Shein oczekuje także na zgodę chińskiego organu nadzoru papierów wartościowych na pierwszą ofertę publiczną w Londynie, podają dwa niezależne źródła, dodając, że zgoda prawdopodobnie nastąpi po decyzji FCA.

Protesty z powodu mniejszości

Jak podaje Reuters, grupa walcząca o prawa obywatelskie Stop Uyghur Genocide (Powstrzymać ludobójstwo Ujgurów) zgłosiła w czerwcu skargę prawną i w sierpniu przesłała FCA dokumentację, w której utrzymuje, że Shein wykorzystuje bawełnę z chińskiego regionu Sinciang-Ujgur.

Shein chciało wejść na brytyjską giełdę. Kontrole to opóźniają - INFBusinessSinciang jest jednym z największych na świecie źródeł bawełny Shutterstock

Stany Zjednoczone i organizacje pozarządowe od dawna oskarżają Chiny o łamanie praw człowieka w Regionie Autonomicznym Sinciang-Ujgur, gdzie ich zdaniem Ujgurowie są zmuszani do pracy przy produkcji bawełny i innych towarów. Pekin stanowczo zaprzecza tym oskarżeniom.

Stanowisko Shein

Shein odmówił odpowiedzi na pytania Reutersa dotyczące procesu FCA. Rzecznik firmy powiedział, że „Shein prowadzi politykę zerowej tolerancji dla pracy przymusowej i zobowiązuje się do poszanowania praw człowieka”.

W zeszłym tygodniu firma ogłosiła utworzenie globalnej zewnętrznej rady doradczej ds. ESG, która ma wzmocnić jej zarządzanie. ESG to skrót od angielskich słów oznaczających trzy czynniki, na podstawie których tworzone są ratingi i wystawiane są oceny pozafinansowe państw, organizacji i firm. E – Środowisko (z ang. environmental), S – Społeczna odpowiedzialność (z ang. social responsibility) i G – Ład korporacyjny (z ang. corporate governance). 

W raporcie na temat zrównoważonego rozwoju opublikowanym w sierpniu Shein podałł, że w 2023 r. stwierdził dwa przypadki pracy dzieci w swoim łańcuchu dostaw, ale nie zanotowano żadnego przypadku pracy przymusowej. Podobnie jak Primark i inni sprzedawcy detaliczni odzieży, Shein korzysta z usługi testów izotopowych Oritain w celu sprawdzenia pochodzenia bawełny, która stanowi zaledwie 9,9 proc. tekstyliów w produktach marki Shein.

Shein chciało wejść na brytyjską giełdę. Kontrole to opóźniają - INFBusiness Shein chciało wejść na brytyjską giełdę. Kontrole to opóźniają - INFBusiness

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *